Nowy Targ: modlitwa w intencji ofiar stanu wojennego
13 grudnia 2024 | 23:19 | jg | Nowy Targ Ⓒ Ⓟ
Z udziałem parlamentarzystów i władz samorządowych w Nowym Targu odbyły się uroczystości 43. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Wieczorem 13 grudnia modlono się w intencji ofiar stanu wojennego i wspominano inne osoby, które za czasów PRL straciły życie.
Wierni wspominali w modlitwie wszystkie ofiary stanu wojennego. Była Msza św., Apel Poległych i składanie wiązanek kwiatów przy obelisku poświęconym bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. – Trzeba wspominać to co się wydarzyło, ale nie możemy brać kamienia z napisem „nienawiść” i wymierzać sprawiedliwość. To jest dla nas lekcja historii, wyciągania wniosków, ale też powrót do ideałów „Solidarności” – zauważył ks. Zbigniew Płachta, proboszcz parafii św. Katarzyny, gdzie miała miejsce uroczysta Msza św.
Uczestnicy podhalańskich obchodów stanu wojennego przeszli pod Krzyż Katyński, gdzie wspominano m.in. osoby zasłużone dla „Solidarności” i poszkodowane przez komunistów. Wymieniono też postaci ważne dla historii Podhala i ich uporze wobec władz PRL. Należy do nich m.in. ks. prałat Franciszek Juraszek.
Pod Krzyżem Katyńskim władze miasta i powiatu nowotarskiego, członkowie podhalańskiej „Solidarności” i członkowie Związku Podhalan złożyli wiązanki kwiatów w barwach narodowych. Byli też Rycerze Kolumba, grupy rekonstrukcyjne, delegacje różnych środowisk i stowarzyszeń. Nie zabrakło delegacji z pocztami sztandarowymi.
Obok Krzyża Katyńskiego jest także obelisk poświęcony bł ks. Jerzemu Popiełuszce. Górale zapalili wokół niego wiele symbolicznych zniczy. Wszystkim za obecność podziękował Leszek Jankowski z podhalańskiej „Solidarności”. Wielu Podhalan na wydarzenie upamiętniające stan wojenny przyszło w strojach regionalnych. Podczas modlitwy w kościele śpiewał chór „Gorce”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.