Franciszek spotkał się z duchowieństwem Korsyki
15 grudnia 2024 | 16:53 | tom, st | Ajaccio Ⓒ Ⓟ
Do troski o siebie i o powierzone im osoby zachęcił papież Franciszek biskupów, kapłanów, diakonów, osoby konsekrowane oraz seminarzystów spotykając się z nimi w katedrze Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Ajaccio na Korsyce.
Przed głównym wejściem do katedry papieża powitali: kard. François-Xavier Bustillo, biskup Ajaccio, abp Éric de Moulins d’Amieu de Beaufort, przewodniczący Konferencji Episkopatu i proboszcz parafii. Przy pieśni zespołu muzycznego dwoje dzieci ofiarowało Franciszkowi kwiaty. W świątyni chór dziecięcy na cześć papieża odśpiewał pieśń „Hallelujah” kanadyjskiego poety i piosenkarza Leonarda Cohena, nawiązując do Starego Testamentu: ”Przed Panem pieśni stanę z niczym na ustach prócz Alleluja”.
Witając Ojca Świętego przewodniczący Konferencji Biskupów Francji zaznaczył, że słowa wypowiedziane przez papieża mają znaczenie nie tylko dla lokalnego Kościoła, ale dla wszystkich kapłanów, diakonów i osób konsekrowanych Francji, a poprzez nich dla całego świata. Przypomniał, że przed rokiem w Marsylii Franciszek zachęcił duchownych, aby skierowali spojrzenie Boga na swoich braci i siostry oraz aby skierowali ku Boga pragnienie wiernych.
Przewodniczący francuskiego episkopatu zaznaczył, że ewangelizację Korsyki w XVIII wieku wznowili włoscy franciszkanie, w tym św. Teofil z Corte. Doprowadził on do powstania klasztorów w których prowadzono rekolekcje i tworzenia bractw. „Miały one dwie cechy charakterystyczne. Z jednej strony kapłani i wierni byli ze sobą związani, co można postrzegać jako antycypację synodalności, z wszystkimi na równych prawach, chrztu i bierzmowania, wokół świętych. Z drugiej strony, konfraternia daje początek doświadczeniu wiary, które otwiera na refleksję, ale jeszcze bardziej na wymiar afektywny i braterski, który karmi uczucia i smak, i który pogłębia radość ze spotkania i bycia razem, dumę z tego, co osiągamy, łącząc siły, aby dać wielu ludziom moment, który ich podnosi, który otwiera ich na coś większego niż oni sami” – powiedział abp Moulins de Beaufort.
Przewodniczący francuskiego episkopatu zaznaczył, że Kościół w jego ojczyźnie z jednej strony żarliwie modli się o powołania kapłańskie, a z drugiej stara się przekształcać, tak aby mógł żyć z mniejszą liczbą kapłanów niż w przeszłości. Podkreślił znaczenie żywego, osobowego przekazu wiary oraz celibatu kapłańskiego: „Celibat dobrowolnie przyjęty i przeżywany z radością i odwagą czyni namacalną pełnię, którą przynosi Pan” – stwierdził abp Moulins de Beaufort.
„Dziękujemy, że pomagasz nam wzywać młodych ludzi do odpowiedzi na wezwanie Pana, mówić im, że dobrze i słodko jest służyć Bożemu dziełu w ludzkiej wolności. Ojcze Święty, z głębi serca dziękuję w imieniu biskupów i narodu francuskiego za przybycie na Korsykę i do Francji” – stwierdził przewodniczący francuskiego episkopatu.
Przemówienie Franciszek zaczął od podziękowań zgromadzonym za ich pracę i codzienny trud. Jednocześnie zaznaczył, że przekaz wiary dokonuje się pomimo ludzkiej słabości i jest wyrazem działania łaski Bożej. Podkreślił, iż w centrum działań duszpasterskich zawsze musi być Pan Bóg. Nie oznacza to uciekania od odpowiedzialności za naszą pracę. W tym kontekście wskazał na zasadnicze pytanie: jak przeżywam moje kapłaństwo, moją konsekrację, moje bycie uczniem?
Ojciec Święty skoncentrował swoje przemówienie na apelu do duchownych, aby troszczyli się o siebie i troszczyli się o innych.
Mówiąc o trosce o siebie papież wskazał duchownym, że każdego dnia trzeba odnawiać radość ze spotkania z Bogiem, w każdej chwili trzeba na nowo wsłuchiwać się w Jego głos i postanowić za Nim pójść. „Kapłan, zakonnica, diakon, który zaniedbuje siebie, w końcu będzie zaniedbywał także tych, którzy są mu powierzeni” – przestrzegł Franciszek. Potrzeba przestrzeni i chwil, w których każdy kapłan i każda osoba konsekrowana zatroszczy się o siebie – zaznaczył papież. Dodał ponadto, że konieczne jest braterstwo między osobami duchownymi. „Dzielmy się nawzajem radością bycia apostołami i uczniami Pana!” – zachęcił Franciszek.
Poruszając z kolei kwestię troski o innych Ojciec Święty przypomniał, że w centrum posługi zgromadzonych jest dobro duchowe powierzonych im osób. Zauważył, że obejmuje to także poszukiwanie najbardziej skutecznych duszpasterskich dróg dla ewangelizacji. „Nie bójcie się zmieniać, rewidować starych schematów, odnawiać języka wiary, ucząc się jednocześnie, że misja to nie jest kwestia ludzkich strategii: jest to przede wszystkim kwestia wiary, jest to kwestia żarliwego umiłowania Ewangelii i Królestwa Bożego” – zachęcił papież, dodając, by spotykać ludzi tam, gdzie żyją i pracują.
Przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” Franciszek polecił Matce Bożej kwestię pokoju w regionie Morza Śródziemnego, a szczególnie w Ziemi Świętej i całego Bliskiego Wschodu, a także „dla narodu ukraińskiego i rosyjskiego. Wojna jest zawsze porażką. Pokój całemu światu!” – powiedział Ojciec Święty
Odmówiono modlitwę „Anioł Pański” i papież udzielił zgromadzonym apostolskiego błogosławieństwa.
Na koniec spotkania Franciszek pozdrawiał indywidualnie zgromadzonych. Przed katedrą żegnał go piosenką młodzieżowy chór.
Z katedry papież pojechał do Pałacu Biskupiego na obiad. Po odpoczynku papież pojedzie na plac Miot, gdzie pozdrowi i pobłogosławi zgromadzonych wiernych, a stamtąd na plac Austerlitz (zwany też U Casone), gdzie odprawi Mszę św.
Konferencja Episkopatu Francji składa się z wszystkich aktywnych kardynałów i biskupów pełniących obowiązki duszpasterskie we Francji i departamentach zamorskich. Episkopat liczy 120 członków ze 101 diecezji. Obecnie przewodniczącym jest arcybiskup Reims Éric de Moulins-Beaufort, wiceprzewodniczącymi są: bp Dominique Blanchet z Créteil i bp Vincent Jordy z Tours, a sekretarzem generalnym jest o. Hugues de Woillemont.
Pełny tekst papieskiego przemówienia publikujemy TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.