Kielce: na Wesołej czytają Torę
18 grudnia 2024 | 14:17 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Cotygodniowe czytanie Tory odbywa się przy kościele akademickim św. Jana Pawła II, gdzie ma swoją siedzibę Centrum Duszpasterskie Wesoła54. Spotkania osób zainteresowanych Torą odbywają się w każdy piątek.
– Potrzeba tych spotkań wynikła z pasji ludzkiej i chęci poznawania tradycji judaizmu i tradycji żydowskiej – mówi KAI ks. prof. Rafał Dudała, odpowiedzialny za Centrum i rektor kościoła akademickiego.
Spotkania prowadzi Stanisław Sitnicki, uczestnik wielu konferencji i warsztatów tematycznych, były nauczyciel akademicki, zarazem koordynator Szkoły Pisania Ikon, funkcjonującej w ramach CD Wesoła54. Inspiracją do copiątkowych spotkań z Torą była także książka ks. prof. Waldemara Chrostowskiego „Tora, czyli Pięcioksiąg Mojżesza”, wydana przez „Jedność”.
Spotkania ruszyły w październiku i odbywają się regularnie. Nie brakuje chętnych, choć propozycja była rozpropagowana jedynie za pomocą ogłoszeń duszpasterskich. Wiek uczestników jest bardzo zróżnicowany.
– To nie jest czytanie na niby. Nie jest to też poznawanie wysoce specjalistyczne, ale zrodzone z pasji zgłębiania Tory, z chęci poznania tradycji ludu pierwszego przymierza i z ciekawości świata – podkreśla ks. prof. Dudała.
Tora to termin hebrajski, posiadający kilka znaczeń, stosowany na określenie pierwszych pięciu ksiąg hebrajskiej Biblii, tak zwanego „Pięcioksięgu”, zawierającego Księgi: Rodzaju, Wyjścia, Kapłańską, Liczb oraz Powtórzonego Prawa. W tradycji żydowskiej każda z tych ksiąg ma swój własny tytuł pochodzący od pierwszego słowa (od pierwszych słów), jakim się zaczyna.
Istnieje ponadto Tora ustna. Jest to interpretacja Tory biblijnej, która jak wierzą Żydzi, została objawiona Mojżeszowi, a następnie była przekazywana ustnie, aż do czasu, gdy stopniowo została spisana -już w erze chrześcijańskiej – w dziełach zwanych Miszną i Talmudem. Tora, zarówno ta spisana (biblijna), jak i ustna (talmudyczna) jest uważana za aktualną i wiążącą dla dominującego dzisiaj judaizmu rabinackiego.
Termin „Tora” ma również inne znaczenia. Przede wszystkim oznacza „nauczanie” lub „pouczenie”, niezależnie od tego, czy pochodzi ono od Boga przez Mojżesza.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.