„Kłaniajcie się królowie” – 6 stycznia wyrusza Orszak Trzech Króli
19 grudnia 2024 | 17:58 | Fundacja Orszak Trzech Króli | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Sprzed pomnika Mikołaja Kopernika do placu Zamkowego wyruszy 6 stycznia już po raz siedemnasty warszawski Orszak Trzech Króli. W 2025 r. odbędzie się on pod hasłem „Kłaniajcie się Królowie”. Po przejściu Orszaku na placu Zamkowym zaplanowano kolędowanie, które potrwa aż do wieczora, a wśród koncertujących znajdą się m.in. Joszko Brodo i Darek Malejonek. Na warszawianki i warszawiaków czekają korony i śpiewniki. Podobne wydarzenia odbywają się w wielu miastach w Polsce – w minionym roku do akcji włączyło się aż 880 miejscowości.
Orszak Trzech Króli to uliczne, rodzinne wystawienie tradycyjnych ludowych jasełek. Scenariusz wydarzenia jest bardzo bogaty. Organizatorzy warszawskich uroczystości przygotowali m.in. powitanie Maryi, której towarzyszyć będzie Józef prowadzący żywego osiołka, scenki uczniów warszawskich szkół, pokłon Trzech Królów, polonez z udziałem mieszkańców Warszawy do kolędy „Bóg się rodzi” i kolędowanie z Joszkiem Brodą.
Orszak ruszy Krakowskim Przedmieściem ok. godz. 12:00, a postaci pojawią się w nim w następującej kolejności: Święta Rodzina Brzemienna, pojazd z Aniołem obwieszczającym Narodzenie Zbawiciela, Gwiazdor niosący gwiazdę orszakową, Kolędnicy, Turoń, pastuszkowie, Orszak Europejski, Azjatycki i Afrykański. Korowód dotrze do placu Zamkowego, na którym czekać będą Aniołowie, a Maryja Brzemienna zamieni się ze Świętą Rodziną z Dzieciątkiem. W postaci Orszaku wcielą się aktorzy-amatorzy. Wspólne kolędowanie na placu Zamkowym potrwa aż do godz. 20:00.
Hasło i pokłon
Hasło Orszaku Trzech Króli 2025 – „Kłaniajcie się królowie!” – jest fragmentem pastorałki „Do szopy, hej pasterze”, która po raz pierwszy ukazała się w śpiewniku Ottona Mieczysława Żukowskiego pt. „Śpiewajmy Panu” w 1931 roku we Lwowie. W tekście utworu znajduje się fragment zapraszający Królów do pokłonu, a także słowa „Padnijmy na kolana, to Dziecię to nasz Bóg”.
Pokłon Trzech Królów stanowi kulminacyjny moment każdego Orszaku Trzech Króli i w chrześcijańskiej tradycji odkrywa prawdę o tym, że Mędrcy uznali Chrystusa za swego Króla i Pana. Pokłon władców będzie w 2025 roku tematem przewodnim, ze względu na ogłoszony przez Papieża Franciszka Rok Jubileuszowy – 2025 lat od narodzenia Chrystusa oraz ze względu na przypadającą 1000 rocznicę koronacji pierwszego Króla Polski, Bolesława Chrobrego. Ewangeliczny pokłon Mędrców, zwanych w tradycji królami, złożony Dziecku uznanemu za Króla wszystkich narodów, pobudza do refleksji nad znaczeniem tego aktu oddania i czci oraz nad rolą władców ziemskich, którzy swoją funkcję otrzymują z namaszczenia Bożego.
Papież Benedykt XVI zwrócił uwagę, iż, to co nas zawsze zdumiewa, gdy słuchamy słów o Mędrcach to fakt, że złożyli pokłon, padli na kolana przed zwykłym Dzieckiem trzymanym na ręku przez matkę, nie w komnatach królewskiego pałacu, lecz w Betlejemskiej stajni. I zadaje pytanie: Jak to możliwe? Co przekonało Mędrców, że Dziecię było Królem żydowskim i królem narodów. Gwiazda by nie wystarczyła, gdyby Mędrcy nie byli osobami otwartymi na prawdę. W odróżnieniu od Heroda pochłoniętego władzą i bogactwem, Mędrcy zmierzali do celu. Choć byli uczeni – pokornie oddali pokłon. Przykład Mędrców jest zaproszeniem dla dzisiejszych mędrców, by otwarli umysły i serca na Chrystusa i ofiarowali Mu swoje poszukiwanie. (Benedykt XVI, 6.01.2007).
Z kolei Jan Paweł II wspominał fakt, że mędrcy upadli na twarz, tłumacząc słowo Epifania jako Objawienie nie tylko zewnętrzne, czyli ukazanie się gwiazdy, ale również jako Objawienie wewnętrzne, które odbyło się w sercach Mędrców. Epifania kieruje myśli ku drodze wewnętrznej, u początku której znajduje się spotkanie umysłu i serca ludzkiego ze światłem samego Boga. Mędrcy odpowiedzieli wiarą na tę wewnętrzną moc Epifanii. Ona pozwala im rozpoznawać Mesjasza w Dziecięciu leżącym na sianie. Ona każe im upaść przed Nim na twarz – ofiarować dary: złoto, kadziło i mirrę. Trzej Mędrcy są jednocześnie zapowiedzią, że ta wewnętrzna moc Epifanii rozprzestrzeni się szeroko pośród narodów ziemi. (Jan Paweł II, 6.01.1984).
Skąd pomysł?
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Orszak Trzech Króli, która w 2008 r. po raz pierwszy przeniosła na ulice Warszawy tradycyjne przedstawienie wystawiane do tej pory w szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Inicjatywę szybko podchwyciły inne szkoły oraz miejscowości w Polsce i na świecie. Za część kolędowania odpowiada w tym roku Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy, która od lat prowadzi akcję PoKolędzie JP2, zapraszając chóry, schole i zespoły do odwiedzania z kolędą miejsc o utrudnionym dostępie do kultury, takich jak hospicja, domy pomocy społecznej, domy seniora czy więzienia. Akcja kolędowania potrwa do 2 lutego.
Więcej informacji znajduje się na stronie: https://orszak.org/
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.