Przemyśl – przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju
23 grudnia 2024 | 10:49 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ
Na Rynku w Przemyślu odbyło się w niedzielę wieczorem przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Wydarzeniu towarzyszyła wigilia miejska. – Prawdziwy pokój człowiek ma wtedy, kiedy światło Chrystusa rozbłyska w jego sercu – zaznaczył bp Stanisław Jamrozek.
Przemyski biskup pomocniczy zachęcał by pielęgnować w sobie światło Chrystusa i z radością nieść je innym ludziom. – Zbieramy się tutaj z radością, żeby przyjąć Światło Pokoju. Pokoju, który jest tak bardzo potrzebny, którego brakuje w Ziemi Świętej i na Ukrainie, czy w innych krajach. Ale pamiętajmy, że prawdziwy pokój człowiek ma wtedy, kiedy światło Chrystusa rozbłyska w jego sercu – mówił.
– Mamy strzec tego ognia Bożego w nas i wtedy będziemy mogli zanieść pokój drugiemu człowiekowi. Zanieśmy to światło ludziom, których Bóg stawia na naszej drodze i z radością przeżywajmy ten czas – zachęcał bp Jamrozek.
Zgodnie z tradycją, opiekunami Betlejemskiego Światła Pokoju są harcerze ZHP i to oni przekazali je na ręce władz samorządowych. Od płomienia rozpalono na środku Rynku ognisko, od którego każdy mógł zapalić swój lampion.
Po uroczystości na każdego czekał ciepły poczęstunek potrawami wigilijnymi oraz wspólne kolędowanie. Oprócz tego przygotowano paczki żywnościowe dla potrzebujących.
Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów oraz znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni. Tradycja jego przekazywania kontynuowana jest od 1986 r.
W tym roku nie było możliwości przywiezienia płomienia bezpośrednio z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem, dlatego Betlejemskie Światło Pokoju rozpoczęło swoją podróż po świecie z Christkindl w Górnej Austrii – partnerskiego miasta Betlejem. Tegoroczne hasło brzmi „Kochaj czynem”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.