Kraków – sesja naukowa u franciszkanów „Św. Maksymilian i Księga Stworzenia”
11 stycznia 2025 | 21:14 | jms | Kraków Ⓒ Ⓟ
Z okazji urodzin św. Maksymiliana Marii Kolbego – patrona Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Krakowie, zakonna uczelnia wraz z Instytutem Studiów Franciszkańskich zorganizowały Sesję kolbiańską. Wydarzenie naukowe, które odbyło się w sobotę 11 stycznia, nosiło tytuł „Św. Maksymilian i Księga Stworzenia”.
Tematyka konferencji nawiązywała do „Pieśni słonecznej” vel „Pochwały stworzeń” – jednego z najbardziej znanych i lubianych tekstów literatury chrześcijańskiej doby średniowiecza, skomponowanego przez św. Franciszka z Asyżu 800 lat temu – w 1225 r.
Ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przedstawił syntezę biblijnej teologii stworzenia.
Dr Tomasz Czajka OFMConv, rektor WSD Franciszkanów w Krakowie wygłosił referat pt. „We wszystkim co piękne, widział Najpiękniejszego. Odkrywanie Boga w stworzeniach u św. Franciszka z Asyżu”.
Dr Andrzej Zając OFMConv z Instytutu Studiów Franciszkańskich w Krakowie ukazał piękno w Pismach św. Maksymiliana M. Kolbego.
Po tych wystąpieniach organizatorzy zaplanowali panel dyskusyjny z udziałem prof. dr. hab. Zbigniewa Mirka (Instytut Botaniki PAN), dr hab. Jerzego Brusiły OFMConv, prof. UPJP2 (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) i Magdaleny Kadziak (prezeska fundacji LSM Polska – Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska, członkini Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich). Rozmowa dotyczyła odpowiedzialności za stworzenie. Poprowadził ją dr Piotr Bielenin OFMConv, dyrektor ISF.
Sesja kolbiańska zakończyła się Mszą św. pod przewodnictwem sekretarza krakowskiej prowincji franciszkanów o. dr. Mariana Michasiowa OFMConv.
Poszczególne referaty i dyskusję można obejrzeć i odsłuchać na kanale Bazyliki św. Franciszka: https://www.youtube.com/live/pqAVsidkHRg?si=SdulYZ6mPrEHyNuJ
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.