Modlitwa za ofiary Zagłady w XXVIII Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim
16 stycznia 2025 | 15:00 | dg | Wrocław Ⓒ Ⓟ
Modlitwą za ofiary Zagłady na dziedzińcu Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu rozpoczął się kolejny dzień centralnych obchodów XXVIII Dnia Judaizmu. Nabożeństwu przewodniczyli naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz abp Józef Kupny. Modlitwa ta, przypominając o bolesnych doświadczeniach przeszłości, stanowiła wyraz nadziei na budowanie relacji opartych na szacunku i pokoju.
– Spotykamy się, by wspólnie jako chrześcijanie i Żydzi modlić się za ofiary Zagłady. Jesteśmy tu, by upamiętnić i uczcić ofiary: mężczyzn, kobiety, dzieci; wszystkich, którzy stracili życie w Zagładzie. Chcemy potwierdzić nasze zobowiązanie na rzecz pracy w sprawie pokoju, sprawiedliwości, pojednania – mówił, wprowadzając do modlitwy ks. Tomasz Kowalski. „Nigdy nie zapomnimy – słowa uwiecznione na tablicy upamiętniającej deportację wrocławskich Żydów są dzisiaj naszym zobowiązaniem, zobowiązaniem pamięci, którą chcemy wyrazić we wspólnej modlitwie” – dodał.
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Ocalałych, katoliccy hierarchowie, księża, siostry zakonne, rabini, przedstawiciele środowisk żydowskich, świata kultury, nauki i mediów, przedstawiciele Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, osoby zaangażowane w dialog oraz lokalni samorządowcy.
Krótką prelekcję o historii i życiu wrocławskich Żydów a także znaczeniu miejsca dzisiejszych wydarzeń wygłosił prof. Marcin Wodziński z katedry judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. „Ważne, byśmy myśleli o Holokauście szerzej i głębiej – to śmierć każdego z osobna. Dopiero gdy spojrzymy przez perspektywę pojedynczych osób, ta tragedia ukazuje się nam prawdziwie” – mówił. Podkreślił, że Zagłada była też niszczeniem żydowskiej kultury, osób budujących potęgę kulturalną, naukową i ekonomiczną żydowskiego Wrocławia. „Wrocław jest świetnym miejscem, by mówić o tym, że plan Hitlera się nie powiódł. Już w maju 1945 r. odradzało się tu życie żydowskie” – podkreślił.
Po odśpiewaniu błogosławieństw po hebrajsku przez synagogalnego kantora rozpoczęła się wspólna modlitwa, którą poprowadzili naczelny rabin Polski Michael Schudrich i wrocławski metropolita abp Józef Kupny.
– Kiedy modlimy się razem, nasz Ojciec w niebie jest bardzo radosny – powiedział rabin Schudrich, po czym odśpiewał po hebrajsku Psalm 130 i modlitwę za zmarłych.
Abp Kupny modlił się: „Boże naszych ojców, Ty wybrałeś Abrahama i jego potomstwo, aby objawić swe Imię narodom. Jesteśmy głęboko zasmuceni postępowaniem tych, którzy w ciągu historii spowodowali cierpienia Twoich dzieci. Prosząc Cię o wybaczenie, chcemy zobowiązać się do prawdziwego braterstwa z narodem Przymierza. Błogosławiony Panie, Boże Izraela, prosimy o życie wieczne dla zamordowanych z Zagładzie Żydów – przyjmij ich życie pełne trudów, cierpienia i śmierci. Niech odpoczywają w pokoju. Boże patriarchów i proroków, wspomnij na obietnice dane Abrahamowi i jego potomstwu; przyjmij do Twej chwały niewinnie zamordowanych i obdarz pokojem Twój Dom Izraela. Naucz nas, Boże, wyciągać konieczne nauki płynące z tej tragedii. Niech wszystkie narody świata znajdą drogę do Ciebie i do siebie nawzajem. Podaruj naszemu kontynentowi i całej ludzkości pojednanie, pokój i sprawiedliwość”. Odczytał także modlitwę o pokój przypisywaną św. Franciszkowi.
Następnie pod tablicą złożenie zniczy i kamieni pod tablicą upamiętniającą deportowanych złożono znicze i kamienie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.