A. Riccardi: potrzeba kolejnych korytarzy humanitarnych
03 marca 2019 | 16:59 | azr (KAI/Famiglia Cristiana) | Rzym Ⓒ Ⓟ
Andrea Riccardi, założyciel wspólnoty Sant’Egidio podsumowuje działanie korytarzy humanitarnych w Europie i podkreśla, że potrzeba kolejnych takich inicjatyw, które powstrzymują nielegalny przemyt uchodźców i są pozytywną odpowiedzią na potrzeby Zachodu.
Na łamach włoskiego czasopisma „Famiglia Cristiana” Riccardi podaje bilans dotychczasowych działań podejmowanych w ramach korytarzy humanitarnych. Jak przypomina, do Włoch przybyło dotąd 1432 uchodźców, głównie Syryjczyków przebywających w Libanie, gdzie zmagali się z bardzo trudnymi warunkami życia. Z kolei Belgia przyjęła dotąd 1513 syryjskich i irackich uchodźców, Francja 218, a Andora 7 osób. „Dziś ważne jest otwieranie kolejnych legalnych i bezpiecznych korytarzy” – mówi założyciel międzynarodowej wspólnoty. Podkreśla, że dla wielu uchodźców, którzy zdecydowali się na ratującą życie podróż z przemytnikami, istnieje często jedynie jedno rozwiązanie: pozostanie nielegalnym imigrantem i brak możliwości powrotu do ojczyzny. Takim osobom, staranie wyselekcjonowanym i sprawdzonym, przychodzą z pomocą korytarze humanitarne.
Riccardi przypomina, że we Włoszech uchodźców przybywających w ramach tej inicjatywy, przyjmują parafie, rodziny, wspólnoty religijne i rozmaite instytucje, które biorą na siebie pomoc formalną i materialną, której potrzebują przybysze, by móc rozpocząć legalne codzienne funkcjonowanie. „To doświadczenie ukazało Włochy gotowymi do integrowania imigrantów własnymi siłami, przy zerowych kosztach dla państwa” – mówi, wyjaśniając, że to pozytywne doświadczenie pozwoliło na zorganizowanie kolejnego korytarza dla ofiar wojny w Rogu Afryki. Dzięki zaangażowaniu wspólnoty Sant’Egidio i włoskiego episkopatu, do Włoch przybyło 497 najbardziej potrzebujących osób z Południowego Sudanu, Somalii, Erytrei i Jemenu.
Jak podkreśla Riccardi, korytarze humanitarne pomagają zwalczać proceder handlu ludźmi i współczesny przemyt osób oraz niewolnictwo. Pomagają też w integrowaniu przybyszów ze społeczeństwem przyjmującym i znajdowaniu im zajęć sprzyjających rozwojowi gospodarczemu kraju przyjmującego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.