A. Świderkówna: Biblia mnie pożera
15 maja 2004 | 18:16 | rk //mr Ⓒ Ⓟ
„Biblia mnie pożera!” – powiedziała najbardziej znana popularyzator Pisma Świętego w Polsce, prof. Anna Świderkówna. Z wykładem na temat tajemnicy daru w Biblii odwiedziła ona warmińskie seminarium duchowne w Olsztynie.
Zwracając uwagę na popularność Biblii współcześnie prof. Świderkówna podała przykład ze środowiska akademickiego. – Pięciu matematyków, którzy piszą teraz doktoraty, zdawało u mnie ostatnio egzamin poboczny z Biblii, ostatnio dołączył do nich doktorant z fizyki. To coś znaczy – dodała z powagą.
Uczulając na problem czytania Pisma Świętego, znana papirolog podkreśliła, że na ogół w seminariach nie wykłada się już języków biblijnych albo uczy się ich bardzo mało. – Mój język to greka. Czytam Nowy Testament po grecku od chwili, gdy dostałam egzemplarz Biblii w tym języku w marcu 1948 roku – stwierdziła. – Teraz żyję tylko Biblią. Nie mam czasu na nic innego – wyznała prof. Świderkówna.
Wspominała też czas, kiedy spędziła rok za klauzurą. – Myślałam o wstąpieniu do klasztoru już w roku 1961. Spełniło się to za aprobatą ojca duchownego w 1978 r. – mówiła. Losy Świderkówny potoczyły się jednak inaczej. – Bóg chciał bym tam była i chciał też, abym po roku z niego wyszła. Wychowywał mnie do tego co robię teraz. Oderwał mnie od mojej drogi kariery uniwersyteckiej. Twoją karierą jest Bóg – powiedział mi o. Augustyn Jankowski, który od 53 lat jest moim ojcem duchownym. W grudniu 1950 roku byłam u niego po raz pierwszy u spowiedzi – oświadczyła prof. Świderkówna.
Prosiła kleryków, aby mówiąc o Bogu zawsze zaczynali nie od formułek teologicznych i dogmatów, ale od tego, co znajduje się w samej Ewangelii. – Bóg to nie jest tajemnica matematyczna, gdzie sprawdza się czy 1 równa się 3, ale Bóg to tajemnica radości, bo jest jeden, a nie jest samotny – tłumaczyła Świderkówna.
*Anna Świderkówna* jest absolwentką filologii klasycznej i emerytowanym profesorem Katedry Papirologii przy Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego (papirologia to dyscyplina zajmująca się badaniem tekstów greckich pisanych na nietrwałych materiałach, np. na glinie czy papirusach). Od wielu lat jest niestrudzonym propagatorem Biblii w świecie współczesnym. Ponadto jest członkiem kapituły Nagrody TOTUS, Rady Programowej Uniwersytetu Latającego „Znaku”. W 1998 roku została uhonorowana nagrodą im. księdza Idziego Radziszewskiego za wybitne osiągnięcia naukowe w duchu humanizmu chrześcijańskiego. Jest autorką wielu znanych pozycji książkowych w tym m.in. „Rozmów o Biblii” i „Biblii w świecie greckim”. Jej ulubionymi księgami biblijnymi są Księga Izajasza i psalmy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.