ABC Modlitwy
04 maja 2010 | 17:40 | kw Ⓒ Ⓟ
Kiedy jesteśmy początkujący w jakiejkolwiek ważnej dziedzinie naszego życia, to zawsze potrzebujemy pomocy: czy to w nauce, czy w myśleniu, czytaniu, pisaniu, czy też w obcowaniu z innymi ludźmi.
Najistotniejsza ze wszystkich czynności ludzkich, obcowanie z Bogiem, nie może być tu wyjątkiem.
Elementarz „ABC modlitwy” ma na celu pomóc początkującym w modlitwie. W szczególności kierujemy go do ludzi, którzy w jakiś sposób odczuwają, że łączność z Bogiem powinna mieć co najmniej ważne miejsce w ich życiu, ale jeszcze nie są pewni czym jest modlitwa i jak się do niej zabrać. Wielu chce wzrastać na drodze swojej modlitwy, ale wcale nie są przekonani co do konkretnych skutków, jakie ta za sobą niesie.
W książce tej spróbuję zachować przejrzystość i prostotę szanując jednak inteligencję czytelnika. Proszę nie interpretować pojęcia: ”początkujący” jako niewykształcony. Człowiek może mieć doktorat z jednej dziedziny i być nowicjuszem w innej. Mimo iż będziemy unikać skomplikowanego języka akademickiego, nasz tekst będzie jednak wymagał refleksyjnego rozważania tak ze strony młodych jak i starszych a także tych w wieku średnim. Przedmiot naszego rozważania jest jednocześnie nieskomplikowany i głęboki.
Wdrażanie się
Mogłoby się wydawać, że większość ludzi, uważa modlitwę za głośne wyrażanie siebie, a szczególnie swoich próśb do Boga i rzeczywiście poniekąd tak jest. Modlitwa ustna jest tak istotna, że poświęcimy jej cały rozdział, a dwa kolejne – modlitwie liturgicznej. Sam Jezus upomina nas, aby pytać, poszukiwać i pukać. Jednakże modlitwa jest równocześnie czym innym. Nieco wcześniej zauważyliśmy, jak psalmista głosi, że zanurzenie się w boskim wdzięku, czyli kontemplacja, jest najważniejszym naszym codziennym obowiązkiem, ale tez i przywilejem. Ta przeniknięta miłością jedność z zamieszkującym w nas Ojcem, Synem i Duchem Świętym sprawia, że „coraz bardziej jaśniejąc, upodabniamy się do Jego obrazu” (2 Kor 3:18). Każdy szanujący się teista widzi, że musi to być dominująca konieczność w życiu każdego człowieka.
Intymność międzyludzka
W naszych współczesnych mediach słowo: „intymność” zazwyczaj odnosi się do zbliżeń seksualnych. We wzajemnym akcie oddania się małżonków, zaangażowanych w swój związek i otwartych na nowe życie, to użycie jest poprawne. Jednak nastawione na własną przyjemność kontakty cielesne są zupełną przeciwnością relacji międzyludzkich. Również zwierzęta się w nie angażują i z definicji nie ma tu nic międzyludzkiego. Grzech jest zawsze nastawiony na „ja” nawet jeśli towarzyszą mu miłosne symptomy. Żądza jest wykorzystywaniem.
Intymność w żadnym wypadku nie może być przede wszystkim bliskością fizyczną. Dwie cegły scementowane ze sobą nie są modelem intymności. Ci, którzy chcą dobra innych i dobrze im czynią, nie otrzymując nic w zamian, kochają autentycznie. Są oni bliscy danej osobie dokładnie do takiego stopnia, do jakiego są oni poświęceni dla jej dobra i pożytku.
(Z przedmowy)
Więcej o książce na stronie Wydawnictwa Mateusza »
O. Thomas Dubay SM – jest znanym rekolekcjonistą i pisarzem książek o życiu duchowym. Posiada stopień doktora Catholic University of America. Ostatnie 30 lat spędził na udzielaniu rekolekcji i pisaniu o życiu duchowym, w tym czasie napisał 20 książek. Jest członkiem S.M. – Society of Mary, pol. Towarzystwo Maryi.
Jest wyjątkowym znawcą duchowości św. Teresy z Avilla i św. Jana od Krzyża. Ojciec Dubay jest dzisiaj w Kościele jednym z największych ekspertów w dziedzinie życia duchowego.
W Polsce ukazała się książka „Ogień wewnętrzny” (wyd. UJ), „Głebokie nawrócenie, głęboka modlitwa”, „ABC modlitwy” a już nie długo ukaże się w naszym wydawnictwie książka: „Wiara i pewność” (oryg. Faith nad Certitude).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.