Drukuj Powrót do artykułu

Aborcja eugeniczna to nie jest „prywatna sprawa”

14 stycznia 2018 | 20:08 | Warszawa / Paweł Woliński / mz Ⓒ Ⓟ

Sample

W środowych, wieczornych głosowaniach posłowie, głównie głosami koalicji rządzącej, skierowali do komisji sejmowej projekt Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej #ZatrzymajAborcje. Ma on na celu wykreślenie z polskiego prawa przesłanki eugenicznej, czyli możliwości dokonania legalnej aborcji w przypadku podejrzenia wady genetycznej lub choroby dziecka. Jednocześnie odrzucony został projekt Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej #RatujmyKobiety, który dopuszczał aborcję na życzenie do 12 tygodnia ciąży, a w przypadku wad genetycznych dziecka do dnia porodu naturalnego.

Nie wiadomo ile potrwają prace w komisji nad projektem #ZatrzymajAborcje, ale jest prawdopodobne, że mogą nie zakończyć się przed oczekiwanym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności z Konstytucją przepisu zezwalającego na aborcję eugeniczną, którego wykreślenie jest właśnie przedmiotem tego projektu.

Kwestia trafiła do Trybunału za sprawą wniosku grupy posłów w listopadzie zeszłego roku. „Decyzja posłów, by skierować ustawę do komisji budzi zadowolenie wielu osób zaangażowanych w obronę życia oraz zbieranie podpisów pod inicjatywą.

Wszyscy mamy nadzieję na szybkie procedowanie tego projektu w parlamencie. Jednocześnie wydaje się, że ewentualny korzystny wyrok Trybunału byłby dla sprawy lepszym i trwalszym rozwiązaniem. Linia orzecznicza polskiego sądu konstytucyjnego jest w tej materii niezmienna od dziesięcioleci i bez zmiany Konstytucji nie byłoby możliwe podważenie orzeczenia o niekonstytucyjności aborcji eugenicznej oraz skuteczne uchwalanie ustaw rozszerzających możliwość dokonywania aborcji w przyszłości.” – komentuje decyzję sejmu Magdalena Korzekwa-Kaliszuk Dyrek-tor CitizenGO Polska.
„Trzeba też wyrazić nadzieję, że parlament będzie teraz pracował bez zbędnej zwłoki, a jednocześnie skarga konstytucyjna posłów stanie jak najszybciej na wokandzie Trybunału. Aborcja eugeniczna to nie jest „prywatna sprawa”, czy „wolny wybór” kogokolwiek i należy jak najszybszą drogą przerwać możliwość dokonywania w Polsce aborcji na dzieciach podejrzewanych o chorobę lub wady genetyczne.” – dodaje.

Aborcja eugeniczna to prawo, które pozwala na uczynienie przedmiotem „wyboru” nie tylko Helenki, ale każdego dziecka z podejrzeniem zespołu Downa.

W środowym głosowaniu za skierowaniem projektu #ZatrzymajAborcje do komisji było 277 posłów, 134 było przeciw, wstrzymało się od głosu 7, a nie głosowało 42. Za odrzuceniem projektu #RatujmyKobiety było 202 posłów, 194 było przeciw, wstrzymało się od głosu 7, a nie głosowało 57.

Wersja do druku

Przeczytaj także

13 stycznia 2018 10:06

W Rzymie powstaje dom dla samotnych ojców

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.