Abp Budzik do prawników: Bóg jest adwokatem człowieka
30 marca 2019 | 16:31 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ
W przykazaniu miłości splata się to, co boskie z tym, co ludzkie. Bóg jest adwokatem człowieka – powiedział abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski przewodniczył w archikatedrze lubelskiej Eucharystii z okazji 100. rocznicy powstania Izby Adwokackiej w Lublinie.
W swojej homilii abp Budzik, mówił znaczeniu przykazania miłości. – To najważniejszy przykazanie splata to, co boskie z tym, co ludzkie. Pozwala nam patrzeć na siebie jak brat i siostra, dzieci jednego Boga. Patrząc na minione sto lat lubelskiej adwokatury, widzimy, że tę wartości były cenna dla minionych pokoleń – powiedział.
Zaznaczył, że w jego świetle, jesteśmy zobowiązani wyciągnąć pomocną dłoń każdemu, kto o nią prosi. – Czy jest to cudzoziemiec, wdowa, sierota czy. Nie wolno nam krzywdzić ani wykorzystywać trudnej sytuacji nikogo kto potrzebuje naszej pomocy – tłumaczył hierarcha.
Zauważył, że na kartach Pisma Świętego, ludzie wielokrotnie wzywają Boga w trudnych sytuacjach. – Raz po raz odnajdujemy w niej wołanie człowieka do Boga o pomoc i wsparcie, wybawienie go z niewoli i opresji, o obronę przed przeciwnikiem i oskarżycielem. Można powiedzieć, że Bóg jest adwokatem człowieka – mówił metropolita lubelski.
W liturgii wzięli udział Dziekani Izb Adwokackich, przyodziani w togi, z łańcuchami stanowiącymi symbol godności sprawowanej funkcji. Obecność przedstawicieli Izb Adwokackich została podkreślona przez poczty sztandarowe.
Pierwsze walne Zgromadzenie odbyło się 29 marca 1919 roku z udziałem 64 adwokatów i 4 aplikantów. Walne Zgromadzenie wybrało spośród siebie 10-osobową Radę Adwokacką, której pierwszym dziekanem został Roman Zaremba. Była to pierwsza tego typu lokalna palestra w II Rzeczpospolitej.
Ze względu na różnice legislacyjne w każdym z trzech byłych zaborów, najważniejszym zadaniem nowo powstałej organizacji była unifikacja systemu prawa polskiego. Obecnie Izba Adwokacka w Lublinie liczy 853 adwokatów oraz 195 aplikantów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.