Drukuj Powrót do artykułu

Abp Budzik: KUL to ważne miejsce na duchowej mapie Polski

15.10.2017 , olc, Lublin, 15-10-2017 Ⓒ ℗

Katolicki Uniwersytet Lubelski jest ważnym miejscem na duchowej mapie Polski. Przed uniwersytetem wciąż stoją nowe, aktualne zadania – powiedział KAI abp Stanisław Budzik, podsumowując dwudniowe obrady Episkopatu Polski na uczelni, która obchodzi w tym roku 100 lat istnienia.

Katolicki Uniwersytet Lubelski był 13 i 14 października miejscem 377. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które po raz pierwszy w historii odbyło się w Lublinie. Abp Stanisław Budzik w rozmowie z KAI podsumował to wydarzenie.

– Starożytni Rzymianie mawiali, że dobry początek jest już połową dzieła. A to właśnie był początek naszego jubileuszu 100 lat KUL, wyjątkowo dobry i mocny. Słyszałem od księży biskupów tak wiele pozytywnych i wdzięcznych głosów, że byli tu z nami i mogli na nowo poznać uniwersytet, w którym kiedyś studiowali – powiedział KAI Wielki Kanclerz KUL.

Hierarcha przypomniał najważniejsze tematy, którymi zajmowano się podczas zebrania KEP w Lublinie: sprawy rodziny poruszane przez papieża Franciszka w adhortacji “Amoris laetitia”, przyszłe losy Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie, nowe inicjatywy Caritas Polska, zatwierdzenie nowej instrukcji o muzyce kościelnej, przygotowanie polskiej młodzieży do Światowych Dni Młodzieży w Panamie oraz pomoc uchodźcom.

– Były wskazania na różne formy pomocy uchodźcom, aby tak zmienić warunki w których żyją, aby nie musieli opuszczać ojczyzny, bo robią to tylko wtedy, gdy są zmuszeni. Apelujemy o możliwość uruchomienia korytarzy humanitarnych, ponieważ jest to forma pomocy pozwalająca zweryfikować, czy nie przedostaje się do Polski nikt o złych zamiarach. Nie możemy wszystkim uchodźcom przyklejać łatek terrorysty – mówił metropolita lubelski.

Wyraził radość, że początek setnego roku działalności KUL został podkreślony w tak wyjątkowy sposób, poprzez obecność Episkopatu na inauguracji. – Biskupi uświadomili sobie na nowo, że to jest ich dzieło, bo to Episkopat sto lat temu powołał KUL i sprawił, że uczelnia tak szybko zaczęła funkcjonować – przypomniał abp Budzik.

Metropolita podkreślił, że przed uniwersytetem wciąż stoją nowe, aktualne zadania i że nadal jest on ważnym miejscem na duchowej mapie Polski. – Lublin na świecie jest kojarzony głównie z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, jeszcze mocniej, odkąd nasz profesor i patron Jan Paweł II został świętym – podsumował abp Budzik.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.