Abp Budzik o pracy Komisji Nauki Wiary i kryteriach eklezjalności ruchów i wspólnot
13 czerwca 2021 | 06:01 | mp | Kraków Ⓒ Ⓟ
Abp Stanisław Budzik jako przewodniczący Komisji Nauki Wiary mówił na 389. Zebraniu plenarnym w Kalwarii Zebrzydowskiej o jej pracy w ciągu ostatniego roku. Zapoznał też biskupów z planem przygotowywanego dokumentu o kryteriach eklezjalności wspólnot i ruchów religijnych.
W ciągu ostatniego roku Komisja w obecnym składzie spotkała się dwukrotnie (w trybie on-line), w listopadzie 2020 r. oraz w lutym br. Na pierwszym zatwierdzone zostały 2 dokumenty, przygotowane w ostatnich latach. Pierwszym jest „Opinia teologiczna na temat praktyki przebaczania Bogu” oraz „Opinia o niektórych społecznych skutkach grzechu”. Oba te dokumenty zostały opublikowane, można z nich skorzystać m. in. za pośrednictwem strony episkopat.pl
Na kolejnym spotkaniu – jak poinformował metropolita lubelski – odbyła się dyskusja nad przygotowywanym dokumentem Komisji o kryteriach eklezjalności wspólnot i ruchów religijnych. – Skoro bogactwo tych ruchów jest tak wielkie, to chcemy pomoc biskupom diecezjalnym, żeby mieli jasne kryteria, w świetle których można ocenić działalność danej grupy religijnej – wyjaśnił abp Budzik.
Na pierwszym miejscu Komisja proponuje kryteria fundamentalne: „wiara, liturgia, sukcesja apostolska”. – Dany ruch musi przekazywać wiarę Kościoła, być wierny liturgii oraz respektować zasady wynikające z sukcesji apostolskiej, czyli mieć świadomość, że mamy wiarę przekazaną od Jezusa Chrystusa przez apostołów, i nie możemy jej swobodnie zmieniać – wyjaśnił abp Budzik.
W drugiej części dokumentu jest mowa o kryteriach uzupełniających, które bazują na przymiotach Kościoła, jakie znamy z Wyznania Wiary: „Jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół”. Oznacza to, aby wspólnoty odnajdywały jedność w różnorodności, jaka obecna jest w Kościele. – Chodzi o jedność w wielości, czego wspaniałym wzorem jest Trójca Święta. Jest to jedność, która nie niszczy wielości, gdyż są trzy Osoby Boskie, a z kolei odrębność trzech Osób Boskich nie niszczy jedności, jaką stanowi Trójca – wyjaśnił abp Budzik. Następnym kryterium jest świętość, gdyż dążenie do świętości to podstawowe zadanie każdego chrześcijanina. Ważnym kryterium jest też świadomość powszechności Kościoła, jego bogactwa i różnorodności, a wreszcie uznanie jego apostolskiego wymiaru. Konieczna jest też otwartość na Ducha Świętego i odniesienie do centralnej prawdy naszej wiary jaką jest wyznanie wiary Boga w Trójcy Jedynego, a także wymiar mariologiczny.
Ważnym kryterium eklezjalności danego ruchu czy wspólnoty musi jest właściwa relacja między urzędem a charyzmatem w Kościele. Abp Budzik podkreśla, że współpraca na tym polu jest bardzo ważna. – Z jednej strony w Kościele jest obecny element charyzmatyczny, który szuka nowych dróg, odpowiadając na wołanie Ducha, a z drugiej to urząd musi sprawdzić, jak się dana inicjatywa wpisuje w dziedzictwo, które otrzymaliśmy od apostołów i w praktykę Kościoła, w którym żyje Duch Święty – wyjaśnia przewodniczący Komisji Nauki Wiary.
Przewodniczącym Komisji Nauki Wiary KEP jest abp Stanisław Budzik, a członkami są: bp Andrzej Czaja, bp Jacek Kiciński, bp Marek Marczak, bp Piotr Turzyński. Sekretarzem komisji jest ks. Antoni Nadbrzeżny, a jej konsultorami są: ks. Krzysztof Bardski, ks. Marek Chmielewski, ks. Bogdan Częsz, ks. Tadeusz Dola, ks. Bogdan Ferdek, ks. Marek Gilski, ks. Krzysztof Góźdź, ks. Krystian Kałuża, ks. Jacek Kempa, ks. Jan Perszon, o. Mateusz Przanowski OP, o. Maciej Roszkowski OP, ks. Kazimierz Wolsza i ks. Mirosław Wróbel. Reprezentują oni 9 diecezji, 8 uniwersytetów oraz Dominikański Instytut Tomistyczny w Warszawie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.