Abp Budzik: Rany tego świata są dla nas wyzwaniem
18 października 2019 | 23:27 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ
Jezus ukrzyżowany i zmartwychwstały mówi nam, że wszędzie tam, gdzie jest ludzkie cierpienie, jest i On. Rany tego świata są dla nas wyzwaniem – powiedział abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski przewodniczył Mszy św. z okazji liturgicznego wspomnienia św. Łukasza, patrona służby zdrowia w lubelskim kościele św. Judy Tadeusza. Świątynia powstała dzięki Stowarzyszeniu „Misericoria”, tegorocznemu laureatowi nagrody Totus Tuus.
Zwracając się do personelu i pacjentów szpitala, abp Budzik przypomniał postać innego apostoła, św. Tomasza, który według ewangelii został zaproszony przez zmartwychwstałego Jezusa do dotknięcia Jego ran. – Żadnego cierpienia nie da się łatwo wymazać ani zapomnieć. Rany pozostają ranami. Tylko Miłość jest w stanie przeżyć śmierć i przebitymi rękami zburzyć jej wrota – tłumaczył.
Hierarcha przestrzegł, by zła nigdy nie traktować tak, jakby do niego należało ostatnie słowo. – Nie bójmy się uwierzyć miłości, nawet jeśli według wszystkich kryteriów wydaje się, że przegrywa. Nie wolno nam kapitulować przed ogniem cierpienia, jeśli nie potrafimy go do końca ugasić – mówił abp Budzik.
Metropolita lubelski zauważył, że współczesnymi ranami Jezusa są te miejsca, w których krzywdzony jest człowiek. – Krzyż Chrystusa był zgorszeniem dla Żydów i głupstwem dla pogan, ale dla tych, którzy mu uwierzyli jest mądrością Bożą. Jezus ukrzyżowany i zmartwychwstały mówi nam, że wszędzie tam, gdzie jest ludzkie cierpienie, jest i On. Rany tego świata są dla nas wyzwaniem – powiedział kaznodzieja.
Po mszy, abp Budzik poświęcił krzyże, które zostaną powieszone w salach dla pacjentów Szpitala Neuropsychiatrycznego im. Prof. Mieczysława Kaczyńskiego na lubelskich Abramowicach.
Budowa kościoła św. Judy Tadeusza, który znajduje się w sąsiedztwie szpitala, rozpoczęła się w 1996 r., a już dwa lata później uroczystego poświęcenia świątyni dokonał abp Józef Życiński. Przestrzeń sakralna służy pensjonariuszom szpitala, tworząc miejsce wyciszenia i modlitwy, a sama bryła kościoła jest elementem logotypu Stowarzyszenia „Misericordia”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.