Drukuj Powrót do artykułu

Abp Budzik: szukasz sensu Bożego Narodzenia – śpiewaj kolędy

25 grudnia 2017 | 01:32 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ

W tradycyjnych kolędach znajdziemy sens świąt Bożego Narodzenia. Bóg ukrył się przed możnymi tego świata, a objawił zwykłym ludziom – powiedział podczas Pasterki abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski przewodniczył bożonarodzeniowej Mszy o północy w kościele pw. Trójcy Świętej w Lublinie. Była to pierwsza liturgia sprawowana w tej świątyni.

W homilii metropolita lubelski zwrócił uwagę, że pierwszymi, którzy oddali cześć Nowonarodzonemu byli ubodzy i prości ludzie. „Pasterze odkryli Jezusa jako pierwsi, chociaż byli w społeczeństwie jednymi z ostatnich. Oni tej nocy nie spali, ale czuwali. Teraz wspominamy tę chwilę, gdy Bóg ukrył się przed możnymi tego świata, a objawił zwykłym ludziom” – powiedział abp Budzik.

Hierarcha zwrócił uwagę, na katechetyczny wymiar tradycyjnych polskich kolęd. „Co nam nie pozwala spać tej nocy? Co sprawia, że kościoły na całym świecie są dziś pełne? Odpowiedzi szukajmy w polskich kolędach. Znajdziemy w nich głęboką wiarę i solidną teologię. Wyrażone w prostych słowach i wyśpiewane w serdecznej melodii tajemnice miłości Boga, który stał się człowiekiem” – tłumaczył kaznodzieja.

Abp Budzik mówił też o znaczeniu, jakie miało przyjęcie ludzkiej natury przez Chrystusa dla godności człowieka. Tłumaczył, że to z tajemnicy wcielenia wypływają wszelkie prawa człowieka. „Wszelkiej maści dyktatorzy od starożytnych cezarów po komunistycznych władców, bali się jak ognia tajemnicy o Bożym Narodzeniu. Wiedzieli, że ten, kto ufa Chrystusowi, nie będzie oddawał czci żadnemu człowiekowi” – tłumaczył.

Parafia pw. Trójcy Świętej została erygowana 21 grudnia 1993 r. przez abp. Bolesława Pylaka. Jej teren wyłączono z parafii lubelskich – św. Stanisława, Wieczerzy Pańskiej, Niepokalanego Serca Maryi, oraz z parafii Narodzenia NMP w Dąbrowicy oraz Wniebowzięcia NMP w Konopnicy.

Teren pod budowę kościoła został ofiarowany przez Stefanie Stępniewską, zgodnie z wolą jej zmarłego męża, Longina. Budowę świątyni rozpoczęto 14 lipca 2001 r. Autorem projektu jest inż. Antoni Herman. 16 marca 2005 r. ks. abp Józef Życiński podczas nawiedzenia kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej wmurował kamień węgielny pochodzący z Grobu Pańskiego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.