Drukuj Powrót do artykułu

Abp Budzik: ufam, że wystawa kart świątecznych LPEC uświadomi nam, jak cenne i zobowiązujące jest dziedzictwo chrześcijańskie Lublina

09 stycznia 2018 | 22:02 | pc | Lublin Ⓒ Ⓟ

Jednym z kulturalnych akcentów na zakończenie Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Lublina jest wystawa inspirowana unikatowymi firmowymi kartami świątecznymi Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

To już kolejna odsłona wystawy noszącej tytuł „Od Narodzenia do Zmartwychwstania”, nad którą patronat honorowy sprawują abp Stanisław Budzik i prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Tym razem, z racji na skalę stale rozrastającej się ekspozycji, prezentuje ona jedynie karty na Boże Narodzenie.
>
W słowie wstępnym do wystawy metropolita lubelski podkreślił, iż „wszystko, co wielkie, piękne i szlachetne w naszych dziejach, związane jest z chrześcijaństwem. Jest niewątpliwym faktem historycznym, że wejście Polski na mapę Europy i do grona europejskich narodów, jest związane z przyjęciem Chrztu przez Mieszka I. Chrześcijańska nauka o Bogu, który jest miłością, który w Chrystusie stał się człowiekiem, który za nas umarł i dla nas zmartwychwstał, powoli wsiąkała w umysły naszych przodków, przemieniała ich sposób myślenia i życia, kształtowała ich obyczaje, tradycję i kulturę. Powoli stawała się ich własnością, ich bogactwem, ich najwyższym dobrem. W 2016 roku uroczyście obchodziliśmy 1050. rocznicę Chrztu Polski, a rok później świętowaliśmy 700-lecie praw miejskich Lublina. W tym kontekście pragnę z radością powitać inicjatywę ponownego wystawienia kart świątecznych propagujących skarby siedmiowiekowego dziedzictwa kultury chrześcijańskiej Lublina.”
>
Na wydawanych od 2009 roku z okazji Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy kartach LPEC, prezentowane są mało znane szerszej publiczności lub zapomniane dzieła sztuki – czy to przez twórców, czy to przez obecność w przestrzeni miejskiej – związane z Lublinem. Tematycznie karty nawiązują do charakteru przeżywanego okresu liturgicznego, zaś reprodukcjom towarzyszą noty historyczne opisujące przedstawiany obiekt, okoliczności jego powstania, artystę go tworzącego, jak również jego otoczenie. Życzenia inspirowane są nierzadko wypowiedziami św. Jana Pawła II, słowami Czcigodnego Sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego (w latach 1946-1949 biskupa lubelskiego) czy też myślami innych świętych.
>
Autorem koncepcji tego wydawnictwa, dotychczas wydanych kart, jak i wystawy jest Piotr Krzysztof Kuty – zawodowo związany z LPEC, społecznie prezes Fundacji Nasza Tradycja. Reprodukcje i fotografie zdobiące karty wykonał znany lubelski fotografik Piotr Maciuk, zaś opracowanie graficzne kart jest dziełem lubelskiej agencji „Studio R-ka”.
>
Gratulując pomysłu oraz jego realizacji, abp Stanisław Budzik w słowie wstępnym wyraził ufność, że „wystawa uświadomi nam, jak cenne i zobowiązujące dla naszej teraźniejszości i przyszłości jest dziedzictwo chrześcijańskie naszego miasta i regionu”.
>
Dwa razy do roku kilkaset kart – które nawiązują do tradycji i przeciwstawiają się współczesnym trendom – trafia do przyjaciół i kontrahentów LPEC w całej Polsce, przyczyniając się do poznania zabytków Lublina, zgodnie z intencją pomysłodawcy i autora kart, wpisując się w jubileusz 700-lecia Lublina.
>
Najnowsza, siedemnasta już w kolekcji wydawniczej LPEC karta – na Boże Narodzenie A.D. 2017 – prezentuje mało znaną polichromię, niezwykle rzadkie XVI-wieczne przedstawienie malarskie Matki Bożej z Dzieciątkiem odkryte w końcu lat 90. XX w. podczas prac konserwatorskich w kamienicy Lubomelskich na lubelskim staromiejskim rynku.
>
Wystawa firmowych kart świątecznych LPEC, do połowy stycznia prezentowana w Aula Magna Klasztoru Ojców Dominikanów na lubelskim Starym Mieście, zorganizowana została przy wsparciu technicznym Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.