Abp Budzik ustanowił nowych lektorów w Lublinie
18 maja 2024 | 19:48 | mch | Lublin Ⓒ Ⓟ
W sobotę, 18 maja 2024 r., odbyła się uroczysta Msza Św. połączona z ustanowieniem nowych lektorów dla poszczególnych parafii archidiecezji lubelskiej. Wydarzeniu w lubelskim Sanktuarium Świętej Rodziny przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. W tym roku do posługi lektora zostało skierowanych 200 kandydatów.
W słowach rozpoczynających Eucharystię, ks. Tadeusz Pajurek, proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny, wyraził radość z możliwość goszczenia w sanktuarium przybyłych kapłanów i kandydatów na lektorów. Przypomniał, że jest to pierwsze takie wydarzenie w dziejach parafii.
– Mamy wspaniałą uroczystość, bowiem po raz pierwszy w historii tej parafii odbywa się uroczyste archidiecezjalne ustanowienie lektorów. Jest to dzień wyjątkowy również z innego względu. To właśnie dziś przypada 104. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Wszyscy pamiętamy, że 9 czerwca 1987 r. był tutaj razem z nami – powiedział proboszcz.
W wygłoszonej homilii abp Budzik podkreślił, że Słowo Boże powinno kształtować życie człowieka, prowadząc do czynienia dobra i budowania fundamentów na wierze w Jezusa Chrystusa.
– Niedługo w uroczystym obrzędzie otrzymacie księgę Słowa Bożego. Tego słowa, które macie głosić Ludowi Bożemu, podczas Liturgii. Weźcie tę księgę do ręki, ale przede wszystkim do serca. Niech ona kształtuję wasze życie i drogę. Niech pomaga wam przynosić szlachetne owoce. Wydobywajcie ze skarbca waszego serca słowa piękne i dobre czyny. Niech Słowo Boże uczy was budować na tej skale, którą jest Jezus Chrystus – wzywał duszpasterz
Ustanowienie było poprzedzone, trwającym od października 2023 r. do maja 2024 r., kursem lektorskim. Jego celem było przygotowanie kandydatów do świadomej lektury Słowa Bożego w czasie liturgii. Spotkania formacyjne były prowadzone przez dekanalnych duszpasterzy Liturgicznej Służbie Ołtarza.
Lektor (od łac. „legere” – czytać) oznacza osobę czytającą na głos teksty biblijne lub liturgiczne w zgromadzeniu liturgicznym, tzn. podczas Mszy Świętej, liturgii sakramentów, sakramentaliów, Liturgii Godzin i innych nabożeństw.
Zwyczaj czytania tekstów Pisma Świętego podczas liturgii został przez chrześcijaństwo przejęty z tradycji synagogalnej. Torę, czyli księgi prawa mógł w synagodze czytać dorosły Izraelita.
W Polsce lektorem może być ustanowiony chłopiec po ukończeniu 14 roku życia, który został odpowiednio do tej roli przygotowany, poprzez formację ascetyczną, biblijną, liturgiczną oraz fonetyczną. Wykonywać funkcję lektora mogą również osoby nie ustanowione do tego na stałe: młodzież, mężczyźni, dziewczęta i kobiety. Każdy pełniący funkcję lektora powinien być pierwszym słuchającym Bożego Słowa. Jego obowiązkiem jest przygotowanie się do czytania, ma też mieć umiejętność poprawnego mówienia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.