Abp Budzik: w liturgii najważniejszy jest Bóg
01 kwietnia 2021 | 15:46 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ
Liturgia nie jest spektaklem, w którym ksiądz byłby pierwszym aktorem, ale jest wydarzeniem zbawczym. Zawsze musimy zachować priorytet Boga, najwyższego Kapłana – powiedział abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski przewodniczył w archikatedrze uroczystej Mszy Krzyżma, podczas której konsekrował olej Krzyżma, pobłogosławił oleje chorych i katechumenów oraz przyjął od zgromadzonych księży odnowienie przyrzeczeń kapłańskich.
W swoim kazaniu abp Stanisław Budzik prosił kapłanów, aby nigdy nie traktowali liturgii jako swojej własności. – Ars celebrandi nie polega na tym, że wykonuję to co mnie się podoba czy też tego co wydaje mi się atrakcyjne, co się spodoba ludziom, co ich przyciągnie. Sztuka celebrowania nie jest naśladowaniem tego co świeckie, ale wprowadzeniem w sferę sacrum. Należy więc unikać wszystkiego, co nie jest zgodne z duchem liturgii.
– Ona nie jest spektaklem, w którym ksiądz byłby pierwszym aktorem, ale jest wydarzeniem zbawczym. Zawsze musimy zachować priorytet Boga, najwyższego Kapłana. Wymaga to trzymanie się prawodawstwa liturgicznego i niedokładanie swoich własnych pomysłów, choćby najpiękniejszych i najbardziej wzniosłych – mówił.
Zdaniem metropolity lubelskiego, istotą liturgii jest włączenie w nią ludu Bożego. – Przez Eucharystię doprowadzamy ludzi do zjednoczenia z Chrystusem. W obecnym czasie coraz bardziej rozpoznajemy potrzebę podkreślenia, odnowienia świadomości, że my nie tyle sprawujemy Eucharystię dla ludzi, ale z ludźmi. Lud nam powierzony chce zobaczyć w nas odzwierciedlenie Chrystusa i ma do tego prawo. To wszystko dokonuje się w głębokiej świadomości bycia we wspólnocie, zgromadzeniu Świętej Wieczerzy – powiedział duchowny.
Abp Budzik prosił kapłanów, aby sprawując liturgię dbali o dawanie odpowiedniego przykładu młodym ludziom odkrywającym swoje życiowe powołanie. – Eucharystia jest budzeniem wielu szlachetnych marzeń, postanowień i pragnień. Każde powołanie, czy do kapłaństwa, czy życia zakonnego, zawiera w sobie eucharystyczną pobożność, która ma znaczenie w budzeniu i umacnianiu powołania. Niezaprzeczalnie wielu młodych ludzi właśnie w liturgii Kościoła odczytuje zaproszenie Boże, zaproszenie do pójścia za Chrystusem. To dojrzewanie w powołaniu nie może się tylko ograniczać do posługiwania w liturgii, ale także ogarnąć całe życie młodego człowieka, wszystkie wymiary jego formacji – wyjaśniał hierarcha.
Po homilii kapłani dokonali odnowienia obietnic, jakie składali przy święceniach kapłańskich. Następnie odbyły się liturgiczne obrzędy pobłogosławienia olejów chorych i katechumenów oraz konsekracja oleju Krzyżma.
Obecnie w archidiecezji lubelskiej pracuje ponad 1100 kapłanów, w tym ponad 900 kapłanów diecezjalnych i 200 zakonnych. Znaczna większość z nich prowadzi duszpasterstwa parafialne i pracę katechetyczną. Część jest pracownikami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Wielu księży podjęło się pracy misyjnej na wszystkich kontynentach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.