Drukuj Powrót do artykułu

Abp Budzik zakończył wizytę w Ameryce Południowej

07.02.2018 , Lublin / olc / mz Ⓒ ℗

Sample Fot. twitter.com / StanislawBudzik

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik zakończył trwającą od 25 stycznia wizytę w Ameryce Południowej. Podczas dwutygodniowej podróży hierarcha odwiedził pracujących tam kapłanów archidiecezji lubelskiej. W Brazylii spotkał się z ks. Józefem Ciesielczukiem, a w Ekwadorze z ks. Dariuszem Jaworskim i ks. Tomaszem Bartmańskim. Odwiedził również misjonarzy posługujących na tamtym terenie.

Pierwszym przystankiem podczas podróży było Valparaiso de Goias, gdzie znajduje się parafia ks. Józefa Ciesielczuka. Kolejnego dnia abp Budzik udał się do Anapolis. Spotkał się tam z bp. Janem Wilkiem OFMConv, który jest ordynariuszem w tamtejszej w diecezji św. Anny.

Metropolita lubelski złożył też wizytę m.in. w Domu Dziecka Sióstr Córek Najczystszego Serca NMP w Osfaya, którym kieruje Polka, s. Teodozja. Ważnym punktem pobytu było dziękczynienie za 15 lat posługi ks. prałata Ciesielczuka w Brazylii. Na zakończenie wizyty w tym kraju hierarcha spotkał się z pracującymi tam polskimi misjonarzami.

Czytaj także: Ekologia integralna w Amazonii i Puszczy Białowieskiej

Drugim etapem podróży był pobyt w Ekwadorze. Arcybiskup również tam spotkał się z polskimi kapłanami i misjonarzami, odwiedził wiele parafii, na terenie których działają. Złożył też wizytę u biskupa diecezji Santo Domingo, Bertrama Wicka.

Ważnym momentem wizyty było udzielenie przez abp. Budzika sakramentu bierzmowania w parafiach Los Bancos oraz Andoas. Podobnie jak w Brazylii, metropolita lubelski wziął udział w obchodach 15-lecia posługi w Ekwadorze ks. Dariusza Jaworskiego.

Jest to kolejna, po niedawnej wizycie w USA i na Białorusi zagraniczna podróż abp. Stanisława Budzika. Obecnie w Ameryce Południowej pracuje ponad 800 polskich kapłanów, zakonników, sióstr zakonnych i świeckich misjonarzy.

Wersja do druku

Przeczytaj także

07 lutego 2018 15:13

Benedykt XVI „na ostatnim odcinku drogi”

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.