Abp D. Zimoń: na Śląsku za mało troszczymy się o ofiary katastrof górniczych
07 września 2011 | 15:38 | ksas Ⓒ Ⓟ
Mamy na Śląsku ogromne zaniedbania, jeśli chodzi o troskę o rodziny ofiar katastrof górniczych – powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń. Przemawiał on na konferencji pt. „Rodzina – Praca – Bezpieczeństwo – Odpowiedzialność”, która 7 września odbyła się w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach.
Arcybiskup zwrócił uwagę, że wciąż są w regionie miejscowości przesiąknięte „ubóstwem pokoleniowym”. Jego zdaniem gospodarka rynkowa powinna być w większym stopniu gospodarką społeczną. Wskazał na potrzebę większej troski o człowieka, a nie tylko o tony wydobytego węgla i maszyny do tego służące. Zaznaczył, że sam jest synem górnika i od dawna obserwuje przemiany, jakie w przemyśle wydobywczym się dokonują.
Metropolita katowicki mówił też o potrzebie kontroli w kopalniach i o konieczności stosowania zasad etycznych w gospodarce. Podkreślił, że rodzina jest fundamentem rozwoju, wymaga więc szczególnej troski ze strony pracodawców. Przypomniał też, że Kościół aktywnie uczestniczy w długotrwałej pomocy udzielanej rodzinom ofiar wypadków w górnictwie.
Celem konferencji było omówienie efektów projektu „Bezpieczna praca – bezpieczna rodzina. Promocja Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw w aspekcie bezpieczeństwa i higieny pracy”. Realizują go Zarząd Krajowy Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce, Główny Instytut Górnictwa i Fundacja Rodzin Górniczych, a współfinansuje Unia Europejska ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Podczas konferencji przedstawiono książkę zawierającą prace nadesłane na konkurs „Moje życie po wypadku”. Stanowi ona zbiór wstrząsających relacji pokazujących ogromne problemy, z jakimi muszą się zmierzyć w bardzo wielu dziedzinach życia rodziny ofiar wypadków górniczych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.