Abp Depo: bądźmy świadkami zawierzenia Maryi
26 sierpnia 2021 | 10:44 | Ks. mf, bp, niedziela.pl | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
„Cały Twój, Maryjo” – te słowa św. Jana Pawła II przypomniał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski w homilii podczas nieszporów maryjnych 25 sierpnia w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Nieszporom przewodniczył bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.
– 4 czerwca 1979 r. Piotr był tutaj. Przemówił mocno do nas braci kapłanów, mówiąc wprost o tym, co teraz przeżywamy pomiędzy napięciem w Kościele i przez Kościół – powiedział metropolita częstochowski.
Abp Depo przypomniał, że na zaproszenie św. Jana Pawła II 30 lat temu do Częstochowy przybyli młodzi z całego świata w dniach 14 i 15 sierpnia 1991 r. na VI Światowe Dni Młodzieży. Zwrócił uwagę, że św. Jan Paweł II całe swoje życie zawierzył Bogu przez Maryję. – W dzień zamachu na swoje życie 13 maja 1981 r. powiedział: „Maryjo, Matko moja”, a rok później papież pojechał do Fatimy, aby Jej zawierzyć świat. Musimy o tym pamiętać, pamiętać po to, by być świadkami tego samego zawierzenia – podkreślił abp Depo.
– Prośmy przez tę drogę pielgrzyma, aby św. Jan Paweł II z wysokości domu Ojca błogosławił nam, naszym wspólnotom, każdemu z nas na wierność łasce do końca – mówił abp Wacław Depo, który po nieszporach poprowadził procesję maryjną, która przeszła ulicami Częstochowy z archikatedry Świętej Rodziny na Jasną Górę.
W drodze na Jasną Górę uczestnicy procesji maryjnej rozważali tajemnice chwalebne Różańca i wsłuchiwali się w słowa pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny w 70. rocznicę jego śmierci oraz przypominali sobie historię diecezji, a także modlili się o nowe powołania kapłańskie i zakonne.
W rozważaniu ks. Łukasz Połacik przypomniał słowa bp. Kubiny: „Wielki i święty obowiązek ciąży na biskupie częstochowskim, duchowieństwie katolickim i ludzie diecezji częstochowskiej. Wielkie dzieło mamy więc do spełnienia z woli Opatrzności Bożej. Częstochowa powinna odgrywać pierwszorzędną rolę. Częstochowa była religijnym i duchowym sercem Polski. Zawsze płynęło tu źródło, z którego rozchodziła się na całą Polskę żywa woda, odnawiająca życie narodu. Częstochowa nie przestała i dziś być tym sercem i tym źródłem. Od Twojego tronu Maryjo płynie nadzieja dla naszej Ojczyzny, Ojczyzny, w której z miłością chcemy patrzyć na bliźnich”.
Procesja maryjna tradycyjnie odbywa się w wigilię uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, w duchu wdzięczności za obecność Ikony Jasnogórskiej w dziejach miasta i Kościoła. W nieszporach i procesji uczestniczyli: bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego, ojcowie paulini, kapituła Bazyliki Archikatedralnej, członkowie ruchów i bractw m.in. Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, Rycerze Kolumba, Bractwa św. Józefa, Bractwa Męki Pańskiej i Bractwa Eucharystycznego oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.
Procesja maryjna z archikatedry na Jasną Górę ma długą historię. Szczególnie wyjątkowe znaczenie miała Jubileuszowa Procesja Sześciu Wieków z bazyliki katedralnej na Jasną Górę w 1982 r. W okresie komunizmu władze PRL próbowały utrudniać organizowanie tej procesji, włącznie z zakazem niesienia kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej. Procesje maryjne były wówczas symbolem wolności.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.