Drukuj Powrót do artykułu

Abp Depo: brak jedności chrześcijan to nadal zgorszenie dla świata

18 stycznia 2018 | 21:28 | ks. mf | Częstochowa Ⓒ Ⓟ

„Brak jedności chrześcijan jest nadal swoistym zgorszeniem, skandalem dla współczesnego nam świata” – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski wieczorem 18 stycznia podczas Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie, na rozpoczęcie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji częstochowskiej.

„Droga do jedności musi często prowadzić przez wspólnotowe doświadczenie cierpienia. Jesteśmy zaproszeni do służby jednania. Razem modlimy się i w ten sposób wspólnie się poznajemy” – mówił na początku Mszy św. ks. dr Jarosław Grabowski, kierownik Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

W homilii abp Depo wskazał na „doświadczenie Dawida”. – Curriculum życia Dawida zmusza nas do poszukiwania sposobu, który by rzucił światło na zakamarki ludzkiego serca, gdy zazdrość staje się najczęściej przyczyną wielu nieporozumień i walki – mówił.

– Widzimy jak ważna jest rola prawdziwych przyjaciół, których wstawiennictwo i tym samy słowa prawdy wobec siebie niejednokrotnie ratują życie, zarówno to duchowe jak i fizyczne. Naszym zadaniem, które wypływa z historii Dawida jest troska, aby dobro i prawda w nas, które są z Boga, nie były pozostawione samym sobie, ale służyły innym w dobrze rozumianym miłosierdziu – podkreślił arcybiskup.

Metropolita częstochowski zaznaczył, że „Ewangelia mówi nam, że za Jezusem idą Żydzi, którzy chcą pochwycić Go na słowie, ale również tłum ludzi”. – Wydawałoby się, że wszyscy Go szukają, ale nie pytają kim On jest. – podkreślił metropolita częstochowski.

– Pewnego dnia, to również tłum przekupiony, wraz z fałszywymi świadkami stanie przeciwko Jezusowi. A On nie tylko nie uwolni się z rąk kłamców i prześladowców, ale zaświadczy, że przyszedł na świadectwo prawdzie. Każdy kto chodzi w Jego świetle jest z prawdy – dodał arcybiskup.

Abp Depo przypomniał, że „Jezus, który prosił Ojca o jedność tych, którzy w Niego uwierzą nie szukał bogactwa i triumfu nad przeciwnikami”. – Wiara w Niego jest wewnętrznym motywem łaski dla człowieka, ale również zobowiązaniem do świadectwa wobec innych – podkreślił abp Depo.

– W każdej Eucharystii zwracamy się do Boga z prośbą: „Prosimy Cię, nie zważaj na grzechy nasze, lecz na wiarę swojego Kościoła i zgodnie z Twoją wolą napełniaj go pokojem i doprowadź do pełnej jedności” – przypomniał arcybiskup.

Metropolita częstochowski przypomniał również, że „Jezus posyła nam Ducha, żeby nas uzdolnił do osobistego i wspólnotowego świadectwa kim dla nas jest”.

– W dziele Ducha Świętego odnajdujemy kolejne zadanie, aby Duch Święty przekonał świat o grzechu, o grzechach podziału w nas, o sądzie Boga nad światem i uczynił nas świadkami Chrystusa w podzielonym przez konflikty i pychę świecie – stwierdził hierarcha.

Arcybiskup wskazał również na zagrożony w naszych czasach pokój. – To zagrożenie globalne jest bardzo realne. Módlmy się o łaskę pokoju wynikająca z prawdy- powiedział arcybiskup.

Metropolita częstochowski odniósł się także do obecnych w świecie mediów „fake newsów”, które są kłamstwem, manipulacją i oszukiwaniem człowieka. – Prawda ma służyć pokojowi – zakończył arcybiskup.

Przed końcowym błogosławieństwem ks. mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej podkreślił, że „najważniejsze jest to, że akceptujemy siebie”. – Trzeba, abyśmy zawsze byli gotowi i nie zagasili w sobie ducha jedności i miłości – mówił duchowny prawosławny, który również przekazał słowa pozdrowienia i zapewnienia o modlitwie od bp. Atanazego ordynariusza diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Mszę św. zakończyło wspólne „Błogosławieństwo Aaronowe”.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. ks. dr Jarosław Grabowski, dyrektor Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. dr Grzegorz Szumera, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie i ks. dr Mikołaj Węgrzyn, rektor kościoła pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

We wspólnej modlitwie wzięli udział m.in. przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich: ks. mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, ks. radca Krzysztof Góral z parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Kleszczowie, a także klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, wierni różnych wyznań chrześcijańskich oraz przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich. osoby życia konsekrowanego, siostry brygidki i siostry nazaretanki.

Uczestnicy wspólnej modlitwy modlili się m.in. za Kościół, Ojczyznę, prześladowanych chrześcijan.

Hasłem tegorocznego Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, który odbywa się w dniach 18-25 stycznia są słowa zaczerpnięte z Księgi Wyjścia 15,1–21: „Prawica Twoja wsławiła się mocą”.

Działalność ekumeniczna w archidiecezji częstochowskiej skierowana jest głównie do Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, która jest częścią międzynarodowego ruchu ekumenicznego. Należą do niej: parafia prawosławna, wznosząca swoją świątynię pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, której przewodzi ks. mitrat Mirosław Drabiuk.

W Częstochowie znajduje się parafia ewangelicko-augsburska, której proboszczem jest ks. Adam Glajcar, krajowy ewangelicki kapelan strażaków, a także parafia polskokatolicka Matki Bożej Królowej Apostołów, na czele z duszpasterzem ks. Szczepanem Rycharskim.

W Gniazdowie k. Koziegłów znajduje się Starokatolicka Parafia Mariawitów, istniejąca od 1906 r., w której proboszczem jest ks. dr Tomasz Daniel Mames. A Kleszczowie parafia ewangelicko- reformowana, której administratorem jest ks. radca Krzysztof Góral.

W Częstochowie znajduje się także zbór Chrześcijan Baptystów. Spośród wspólnot nie należących do Polskiej Rady Ekumenicznej wymienić należy Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, działający na terenie Częstochowy, Zawiercia, Myszkowa i Wielunia, Zbór Hosanna Kościoła Zielonoświątkowego w Częstochowie oraz Kościół Wolnych Chrześcijan.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.