Abp Depo do członków KIK: trzeba umieć służyć prawdzie
02 czerwca 2012 | 15:29 | ks, mf Ⓒ Ⓟ
O wierność i służbę prawdzie oraz o budowanie na jej fundamencie własnego życia i działania zaapelował abp Wacław Depo do członków Klubu Inteligencji Katolickiej. 2 czerwca metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze z racji 32. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Klubów Inteligencji Katolickiej na Jasną Górę.
Mszę św. z abp Depo koncelebrowali kapelani KIK-u. W pielgrzymce wzięło udział blisko 200 członków Klubów z całej Polski, m.in. z Częstochowy, Krakowa, Tarnowa, Katowic, Mielca, Płocka, Poznania, Lubaczowa. Podczas pielgrzymki członkowie KIK-u z Lubaczowa dziękowali Bogu przez ręce Maryi za 25 lat istnienia swojego Klubu.
W homilii abp Depo przypomniał, ze „nie wystarczy znać prawdę, wierność prawdzie oznacza życie nią. Podkreślił, że „naruszeniem prawdy jest nie tylko kłamstwo, ale również ignorowanie pełnej prawdy, świadome mieszanie informacji z interpretacją, przemilczanie w środkach społecznego przekazu głosów ludzi”. – Przykładem takiego kłamstwa jest promocja zabiegów in vitro, kiedy z jednej strony mówi się o szczęściu rodziny, a z drugiej strony przemilcza się prawdę o selekcji zarodków – mówił abp Depo. „Tymczasem zarodek ludzki jest człowiekiem” – kontynuował abp Depo.
Metropolita częstochowski podkreślił również, że „prawdzie zagraża demagogia”. – To nie tylko sprawa dobrej pamięci. Prawdę trzeba wewnętrznie zaakceptować i w niej kształtować własne życie – mówił metropolita częstochowski. Odnosząc się do nauczania bł. Jana Pawła II przypomniał o relacji, jaka zachodzi między prawdą i wolnością. – Być wolnym to znaczy działać w prawdzie, umieć siebie poddać prawdzie, a nie podporządkować prawdy sobie, własnym interesom, koniunkturom – mówił abp Depo. „Także Boga nie można widzieć jako konkurenta i odrzucać wymiar nadprzyrodzoności” – dodał.
Wskazując na rolę, jaką mają spełniać Kluby Inteligencji Katolickiej w Polsce, metropolita częstochowski przypomniał słowa kard. Karola Wojtyły, wypowiedziane do KIK-ów. – Trzeba, aby KIK uczestniczył w procesie jakiegoś historycznego ocalenia człowieka. To jest sens istnienia i całego dorobku KIK-ów w Polsce – mówił abp Depo. Na zakończenie wskazał na rolę Jasnej Góry w dziele formacji członków KIK-u. – Jasna Góra jest miejscem zmagania się o prawdę w człowieku, o prawdę sumienia i o dzieła wiary. Tutaj pozwólmy Chrystusowi mówić do siebie. Prośmy Maryję, żeby mówiła Chrystusowi o nas teraz i w przyszłości – zaapelował abp Depo.
Na zakończenie Mszy św. przed błogosławieństwem metropolita częstochowski zawierzył członków KIK-ów „Sercu Maryi mocnemu i czujnemu”.
Po Mszy św. w kaplicy różańcowej odbyły się wykłady: abp Wacława Depo, który mówił o „Kościele, który jest naszym domem. Rola świeckich w Kościele” oraz prof. Adama Bieli z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, który zaprezentował wykład nt. „Patriotyzm w kontekście jubileuszu ks. Piotra Skargi (1536 – 1612). Aktualność na dzień dzisiejszy”
Metropolita częstochowski w swoim wykładzie przypomniał m. in., że „wiara jest darem i zaproszeniem Boga do wiązania się z człowiekiem”. – Wiara ma znamiona społeczne, bo Chrystus umarł za każdego człowieka – mówił abp Depo. Wskazał, jak „ważne jest dzisiaj budzenie społecznego zaangażowania, abyśmy byli ludźmi sumienia”. – Dzisiaj widoczny jest sterowany upadek autorytetów. Jest brak odniesień do Boga i Chrystusa. A to stanowi niebezpieczeństwo dla naszego życia społecznego – podkreślił abp Depo. Przypomniał również słowa Benedykta XVI, że „potrzeba nowego pragnienia zaufania Bogu we wszystkim”. – Trzeba poszerzyć pedagogię społeczną, dyscyplinę duchową. Obecność Kościoła musi być budzącą aktywnością, musi budzić sumienia – mówił metropolita częstochowski.
„Kościół ma twarz Chrystusa. Trzeba wrócić do Ewangelii, a nie szukać w socjologii odpowiedzi na obraz współczesnego Kościoła”. – Pójście za Jezusem oznacza kroczyć we wspólnocie, w komunii Kościoła – dodał abp Depo i przypomniał słowa Benedykta XVI wypowiedziane w Madrycie do młodzieży z całego świata.
O aktualności myśli ks. Piotra Skargi nt. patriotyzmu mówił prof. Adam Biela z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Pielgrzymkę zakończyła Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich, którą prowadzili członkowie KIK-u z Lubaczowa.
Kluby Inteligencji Katolickiej (KIK), to stowarzyszenia skupiające osoby, które pragną w sposób świadomy przeżywać swoje powołanie katolików świeckich. Dla zapewnienia współpracy między nimi, powołały w 1989 „Porozumienie Klubów”. Pierwsze Kluby (w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Toruniu) powstały na fali odwilży październikowej w 1956 r. Po 1976 r. wielu działaczy KIK przeszło do działalności mniej lub bardziej jawnie opozycyjnej, współpracując ze środowiskiem KOR-u, a następnie współtworzyło NSZZ Solidarność.
Do najważniejszych zadań KIK należy praca formacyjna wśród członków i ich rodzin, praca wychowawcza wśród dzieci i młodzieży, poznawanie i proponowanie rozwiązań ważnych problemów społecznych oraz włączaniu świeckich w pracę duszpasterską Kościoła w Polsce. Wśród zadań KIK jest również promowanie Nauczania i Społecznego Kościoła. KIK w swojej działalności organizuje spotkania o charakterze formacyjnym, intelektualnym, modlitewnym, kulturalnym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.