Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu
29 czerwca 2020 | 18:30 | msz / hsz | Poznań Ⓒ Ⓟ
– Ta świątynia katedralna pod wezwaniem świętych patronów Piotra i Pawła jest dowodem i świadectwem więzi wiary Kościoła Chrystusowego na ziemi polskiej. Wraz z chrztem narodu przez Mieszka I przejęliśmy tę tradycję wiary i modlitwy i dziś dziękujemy Bogu za wszystkie osobiste i wspólnotowe modlitwy zawierzenia narodu i Kościoła – mówił 29 czerwca abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w patronalne święto pierwszej katedry na ziemiach Polski i miasta Poznania.
– Patroni pierwszej na ziemiach polskich katedry i miasta Poznania zachęcają nas do modlitwy w intencji miasta Poznania, by jego mieszkańcy, dochowując wierności Ewangelii, za którą Piotr i Paweł oddali życie, mogli cieszyć się zdrowiem, pomyślnością i zbawieniem – zaznaczył na początku Eucharystii abp Stanisław Gądecki.
Metropolita poznański przypomniał, że 29 czerwca jest też dniem łączności z następcą św. Piotra.
W uroczystej Mszy św. uczestniczyli poznańscy biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek, Damian Bryl, Szymon Stułkowski i bp senior Zdzisław Fortuniak oraz członkowie Kapituły katedralnej.
W poznańskiej bazylice archikatedralnej zgromadziły się władze samorządowe, przedstawiciele wyższych uczelni miasta Poznania, służby mundurowe, poczty sztandarowe i mieszkańcy stolicy Wielkopolski.
W homilii abp Depo, który jest także przewodniczącym Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu, podkreślił, że Kościół Piotra i Pawła to Kościół ufnej modlitwy do Boga w Duchu Świętym, który prowadzi każdą modlitwę.
Zauważył, że dzisiaj wiele spraw utrudnia spotkanie człowieka z Bogiem, a modlący się uważani są za ludzi zacofanych. – Kiedy wołamy o wolność sumienia i wyznania, chociażby wobec bluźnierczych obrażających Boga i naszą godność prowokacji na tzw. marszach równości, spycha się nas do prywatności, a pozwala się na wychodzenie na ulice manifestacji obrażających Boga – zaznaczył metropolita częstochowski. Wyraził nadzieję, że „żadna fala sekularyzacji, żadne prawo stanowione, które poprzez głosowania w parlamentach sprzeciwiają się prawu Bożemu, nie stłumią pragnień ludzkiego serca za Bogiem”.
Abp Depo zauważył, że podobnie jak w minionych epokach i dziś są osoby i środowiska, które odchodząc od tradycji wiary, chciałyby zafałszować słowa Chrystusa i usunąć z Ewangelii prawdy według nich niewygodne dla współczesnego człowieka. Przekonywał, że dziś usiłuje się stworzyć wrażenie, że wszystko jest względne, że zapanowała już epoka postprawdy i postchrześcijańska.Metropolita częstochowski zachęcał do czujności i otwartości na światło i moc Ducha Świętego. – Kościół Chrystusowy nie może do tego dopuścić, by zamilkł Duch prawdy przypominający nam wszystko, co Jezus powiedział i co uczynił – stwierdził.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.