Abp Depo: „nie” dla zepchnięcia wiary na margines życia politycznego
22 maja 2022 | 08:45 | rm | Wysoka k. Szydłowca Ⓒ Ⓟ
– Nie możemy się zgodzić na zepchnięcie wiary na margines życia społecznego czy politycznego – powiedział abp Wacław Depo, który 21 maja przewodniczył Mszy świętej w kościele św. Mikołaja w Wysokiej koło Szydłowca. Tego dnia obchodzony był jubileusz 150. rocznicy budowy kościoła. W trakcie uroczystości został poświęcony nowy ołtarz i obraz Matki Bożej Miłosierdzia. Obecny kościół budowany był w latach 1872 – 1875, natomiast sama parafia istnieje już od XIV wieku. Po liturgii w koncertem wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.
W homilii abp Depo mówił o trwającym od ponad 30 lat procesie tzw. prywatyzacji wiary, który nastąpił na skutek zamierzonej fali ośmieszania religii w życiu społecznym. – A więc to nie pandemia nas podzieliła, ale zgoda na zło. Dlatego tym bardziej trzeba przeżywać i ukazywać osobistą i wspólnotową więź z Bogiem. Nie możemy się zgodzić na zepchnięcie wiary na margines życia społecznego czy politycznego – mówił ksiądz arcybiskup.
Dalej mówił, że „sama wiedza o Bogu i Ewangelii nie wystarczy, bo tego mogą nauczyć się nawet ateiści”. – I tak się dzieje. Ci, którzy kończyli chrześcijańskie uczelnie, dzisiaj są ateuszami mówiąc, że religia chrześcijańską jest najbardziej amoralną religią świata. Doświadczamy tego dzisiaj mocno. Ludzie, którzy sprzeciwiają się Bogu i cytują Ewangelię – wybiórczo – mówią jaki powinien być Kościół. Oni stają w miejsce Chrystusa i określają nasze normy życia i to nieraz osobistego i intymnego, jak życie w rodzinie i małżeństwie – zauważył metropolita częstochowski.
Dodał, że „wspólnota Kościoła Chrystusa, niezależnie od miejsca zgromadzenia jest naszym wspólnym domem, gdzie każdy ma swoje miejsce, niezależnie od tego, skąd przybywa i kim jest”.
Na koniec abp Depo w kontekście trwającej wojny w Ukrainie mówił, że „nie tylko Europa, ale i Polska znajduje się obecnie w stadium wielkich wyzwań”. Mówił, że „Bóg jest z tymi, którzy tam cierpią i umierają na krzyżu Chrystusa”. Zachęcał, abyśmy umieli się upomnieć, że „nasza religia nie jest rodzajem ideologii, która chce poprzez manipulację zdobyć władze nad ludźmi”. – Ona jest i była więzią z Bogiem – zakończył abp Wacław Depo.
Parafia w Wysokiej, przygotowując się do obchodów, sprowadziła do świątyni relikwie św. Jana Pawła II, św. s. Faustyny Kowalskiej i błogosławionego ks. Michała Sopoćki oraz patrona parafii św. Mikołaja biskupa.
Historię kościoła przybliżył proboszcz parafii ks. Arkadiusz Bieniek. – Nasza parafia ma prawie 700 lat. Obecny kościół, który stoi na wzgórzu, został zbudowany z kamienia. Poprzednie obiekty sakralne były wykonane z drewna. Nasz kościół został zbudowany z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Michała Bartyzela – powiedział ks. Arkadiusz Bieniek.
Komitet budowy kościoła powstał w 1871 roku. Należeli do niego włościanie, którzy mieszkali na terenie parafii. W maju tego roku do Wysokiej przybył ks. bp Józef Michał Juszyński i poświęcił kamień węgielny. Mury świątyni zostały ukończone w 1872 roku. W marcu dwa lata później ks. kanonik Aleksander Malanowicz, proboszcz z Szydłowca poświęcił nowy kościół. W wyposażenie świątyni włączyli się miejscowi dziedzice.
W uroczystości udział wzięli m.in. posłowie: Agnieszka Górska, Andrzej Kosztowniak, Dariusz Bąk, poseł Parlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk oraz starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki i burmistrz Szydłowca Artur Ludew.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.