Abp Depo odniósł się do niedawnej wypowiedzi o. Szustaka
28 maja 2021 | 07:10 | ks.mf, mor, niedziela.pl | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
– Budowanie życia na Jezusie jest zawsze tajemnicą Jego krzyża, a nie interesu – powiedział abp Wacław Depo w kościele seminaryjnym w Wyższym Seminarium Duchownym archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej podczas uroczystości odpustowej ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Abp Depo odniósł się również do niedawnej wypowiedzi jednego z polskich zakonników, który w wulgarny sposób krytykował hierarchię polskiego Kościoła.
Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. neoprezbiterzy.
– Chcemy przeżyć obecność Chrystusa po to, żeby później głębiej spojrzeć na Kościół, także na wszystkich, którzy noszą w sobie tajemnicę kapłaństwa – podkreślił na początku Mszy św. rektor seminarium ks. Grzegorz Szumera. Dziękował również za sześciu absolwentów, którzy w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego przyjęli święcenia prezbiteratu.
Na początku liturgii abp Depo przytoczył słowa Benedykta XVI, które papież wypowiedział w 2006 r. na Jasnej Górze: „Wpatrujcie się w Serce Maryi, będąc w jej szkole. Ona zawsze prowadzi do Chrystusa”. – Dzisiaj wpatrujemy się w tajemnicę Serca Jezusowego przez współuczestnictwo w Jego kapłaństwie, dlatego dziękujmy Bogu za każdego z nas na różnych odcinkach pracy, służby, świadectwa i cierpienia – zachęcił.
Metropolita częstochowski wezwał również do modlitwy o dar nowych powołań. – Nie chodzi o liczbę. Tu chodzi o wnętrze człowieka bez reszty oddanego Bogu w służbie Kościołowi – zaznaczył.
W homilii metropolita częstochowski odwołał się do śpiewu litanii do Świętych podczas liturgii święceń kapłańskich: „To jest aktualne wołanie o wierność przymierzu, o którym mówił prorok Jeremiasz, że prawo Boże będzie umieszczone w głębi naszego jestestwa i wypisane w sercach naszych”. I dodał: „Bóg sam, w głębi naszych serc, kształtuje naszą tożsamość, wymaga wysiłku i bardzo osobistej odpowiedzi człowieka”.
Odnosząc się do fragment z Ewangelii wg św. Marka o ustanowieniu Eucharystii, abp Depo wskazał na kapłańską tożsamość. – Jesteśmy wybrani, namaszczeni, pobłogosławieni i posłani na współczesne areopagi świata. Te słowa Jezusa kształtują nasze życie w kluczu eucharystycznym – podkreślił.
Metropolita częstochowski zacytował fragment starochrześcijańskiego tekstu „Didache”, czyli „Nauki dwunastu apostołów”, w którym zawarta jest przestroga przed osobami, które „chcą robić interes na Chrystusie”. – Budowanie życia na Jezusie jest zawsze tajemnicą Jego krzyża, a nie interesu. Tajemnica kapłaństwa jest związana z tajemnicą Kościoła, który nas potwierdza, wybiera, namaszcza i posyła, ale w którym występują łaska i grzech, świętość i słabość – zaznaczył arcybiskup.
Odnosząc się do medialnej krytyki Kościoła i duchownych zachęcił kapłanów, aby umieli zauważyć serce i ręce „na podobieństwo Chrystusa rozpiętego na krzyżu między niebem i ziemią” i podkreślił, że „nie rozumie nigdy Kościoła i jego tajemnicy ten, kto dostrzega tylko widzialny aspekt, a nie czerpie siły z mocy Ducha Świętego”.
Abp Depo odniósł się również do niedawnej wypowiedzi jednego z polskich zakonników, który w wulgarny sposób krytykował hierarchię polskiego Kościoła. Metropolita częstochowski uznał jego zachowanie za przejaw poprawności religijnej będącej efektem poprawności politycznej. – On dzisiaj przez poprawność – według niego religijną – chce kształtować losy narodu. Czyż tego nie możemy nazwać wirusem wiary w imię wolności przepowiadania? I jakim językiem? Nie wolno nam dopuścić do tego, żeby odłączać sprawy Boga, Chrystusa od Kościoła, który jest bogaty w łaskę, ale jednocześnie w ludzi grzesznych – wzywał abp Depo.
Zaznaczył, że „w zmaganiach świata z Bogiem istnieje przeciwstawianie sobie wolności i prawa przy jednoczesnym lekceważeniu sumienia, Dekalogu i prawa naturalnego”. – Cały spór o tajemnicę wierności Bogu staje się dzisiaj sporem politycznym, odrzucając również tajemnicę grzechu pierworodnego – ocenił arcybiskup.
Abp Depo również odnosząc się do sytuacji w krajach zachodnioeuropejskich, wskazał na porzucenie praktyki sakramentu spowiedzi. – Nie było kapłanów, którzy wyszli naprzeciw ludziom słabym, żeby w imieniu Chrystusa udzielać rozgrzeszenia. Dlatego przestano określać granicę dobra i zła, prawdy i kłamstwa, a zastosowano psychomanipulację, nawet przez wyroki sądów najwyższych, trybunałów i parlamentów, które wydają wyroki ostateczne poza Bogiem – podkreślił abp Depo i takie praktyki uznał za „pomieszanie pojęć” i „wchodzenie w kategorie Boga”.
– Dlatego centrum naszego życia była, jest i będzie wierność Chrystusowi przez codzienną Eucharystię, która jest naszym współuczestnictwem w krzyżu i zmartwychwstaniu Chrystusa. To nie jest tylko uczta braterska – kontynuował.
Kapłanów zachęcił do tego, aby podpatrywać świat i rozpoznawać jego tajemnice „w Bożym świetle i mocy Ducha Świętego, z ewangeliczną, przemodloną mądrością, którą wyprosi nam od Ducha Świętego Maryja”.
– Niech więc to współuczestnictwo w cudzie kapłańskiej służby stale nas wszystkich niepokoi, aby tym głębsza była nasza odpowiedzialność za odradzanie ludzi w Bogu i dla Boga – wezwał abp Depo.
Na zakończenie neoprezbiterzy udzielili prymicyjnego błogosławieństwa.
Po Mszy św. wspólnota seminaryjna zgromadziła się w auli św. Jana Pawła II, gdzie neoprezbiterzy odebrali dyplomy ukończenia studiów.
Kościół seminaryjny pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana przy Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie uroczyście poświęcił 7 czerwca 1996 r. metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.