Abp Depo: słowa „ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka” dopełniam dziś „przez Maryję”
09 września 2016 | 20:56 | ks. mf Ⓒ Ⓟ
„Słowa mojego zawołania „ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka” dzisiaj dopełniam „przez Maryję” – powiedział abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który wieczorem 9 września przewodniczył Mszy św. dziękczynnej w archikatedrze Świętej Rodziny z racji 10. rocznicy święceń biskupich.
Na początku Mszy św. abp Depo wskazał na ołtarz w archikatedrze i podkreślił, że jest on „uprzywilejowanym miejscem spotkania Boga z człowiekiem” – Tutaj człowiek oddaje Odkupicielowi człowieczeństwo- mówił abp Depo i donosząc się do rocznicy święceń biskupich przypomniał, że „w tajemnicę powołania kapłańskiego i biskupiego trzeba każdego dnia wciąż wnikać od nowa”.
Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali: abp senior Stanisław Nowak, oraz blisko 50 kapłanów. W uroczystościach wzięły udział osoby życia konsekrowanego, alumni Niższego Seminarium Duchownego i klerycy Wyższego Seminarium Duchownego.
Podczas uroczystej liturgii śpiewy wykonał chór „Basilica Cantans” pod dyrekcją Włodzimierza Krawczyńskiego.
W homilii abp Depo przypomniał, że „łaską wiary była pielgrzymka papieża Franciszka” – To nie były tylko Światowe Dni Młodzieży, ale to było nasze osobiste zanurzenie w wypróbowanej wierze narodu przez dziękczynienie za 1050 lat Chrztu Polski – podkreślił abp Depo.
Metropolita częstochowski nawiązując do czytań mszalnych podkreślił, że „wskazują one na zadanie głoszenia Ewangelii jako obowiązku i wykorzenienie obłudy” – Prawda jest zawsze przeciwieństwem obłudy. Chrystus będąc Prawdą idącą od Ojca uniżył samego siebie przyjąwszy postać Sługi pokornego – mówił metropolita częstochowski.
Arcybiskup przypomniał również słowa, które umieścił na swoim obrazku prymicyjnym 3 czerwca 1978 r.: „Pragnę stać się wszystkim dla wszystkich, aby wszystkich doprowadzić do Boga” – Dzisiaj te słowa św. Pawła powróciły do mnie poprzez czytanie mszalne – wyznał arcybiskup i wspomniał, że „ten tekst na obrazku prymicyjnym zrodził się przez kilka lat ze zmagania z tekstami Pisma Świętego”.
„Słowa te zostały przedłużone w zawołaniu biskupim, zaczerpniętym z encykliki św. Jana Pawła II o Odkupicielu człowieka „ad Christum Redemptorem hominis”. Te słowa „ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka” dzisiaj dopełniam „przez Maryję” – kontynuował abp Depo.
Metropolita częstochowski pytał również: Komu wierzysz? Komu zaufaliśmy na naszej drodze? Dokąd idziemy i jakie są motywacje naszej służby? i odnosząc się do obrazu św. Jana Pawła II trzymającego krzyż przywołał słowa ks. prof. Tadeusza Stycznia „on wie Kogo się trzyma i wie do Kogo nas prowadzi”.
Na zakończenie arcybiskup słowa papieża Franciszka wypowiedziane na Błoniach krakowskich 28 lipca 2016 r.: „W ciągu lat mojego biskupstwa nauczyłem się jednego – wiele się nauczyłem, ale o jednym chcę teraz powiedzieć: nie ma nic piękniejszego niż podziwianie pragnień, zaangażowania, pasji i energii, z jaką wielu młodych ludzi przeżywa swoje życie. To piękne. Skąd pochodzi to piękno? Kiedy Jezus dotyka serca młodego mężczyzny, czy młodej dziewczyny, to są oni zdolni do naprawdę wielkich dzieł” – mówił wówczas papież Franciszek.
Przed końcowym błogosławieństwem w imieniu całego Kościoła częstochowskiego życzenia i podziękowania metropolicie częstochowskiemu złożył ks. prał. Marian Szczerba, wikariusz generalny archidiecezji częstochowskiej i kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie – Dziękujemy za twoje „jestem w rękach Maryi” – mówił ks. Szczerba i podziękował za „mądre i głębokie nauczanie pasterskie”.
„Dziękujemy za odważne nauczanie w sprawach społecznych, za upominanie się za najsłabszymi, odrzuconymi, za odważną obronę świętości ludzkiego życia i każdego dziecka poczętego oraz za obronę obecności mediów katolickich w przestrzeni życia publicznego” – mówił ks. Szczerba i życzył metropolicie częstochowskiemu odwagi głoszenia Ewangelii w tak trudnych czasach.
Przed błogosławieństwem abp Depo podziękował wszystkim za „wspólnotę drogi i modlitwy”, mediom katolickim: Radiu Fiat za posługę w służbie prawdy i szczególnie tygodnikowi katolickiemu „Niedziela” za „świadectwo udokumentowane wspólnej drogi” oraz Telewizji Niedziela za „rejestrację i zachowanie tego wszystkiego co służy prawdzie”.
Abp Wacław Depo urodził się 27 września 1953 r. w Szydłowcu koło Radomia w rodzinie robotniczej, związanej z tym miastem od XVIII wieku. Po ukończeniu liceum w rodzinnym mieście wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie przyjął 3 czerwca 1978 r. z rąk sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego. Pierwszą placówką, w której pełnił posługę wikariusza, była parafia Stromiec koło Białobrzegów Radomskich.
Skierowany na studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w 1980 r. obronił pracę magisterską, a w 1984 r. doktorat z teologii dogmatycznej na temat: „Chrystus kerygmatyczny w nauce Martina Kählera”. Stopnie naukowe zdobywał pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Czesława S. Bartnika. Po obronie pracy doktorskiej pełnił posługę ojca duchownego księży diakonów w Radomiu, był duszpasterzem akademickim w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu w latach 1984-90. Od 1984 r. był wykładowcą teologii dogmatycznej, ekumenicznej i wstępu do teologii w Wyższym Seminarium Duchownym i Instytucie Teologicznym w Radomiu, dyrektorem ds. życia konsekrowanego zakonów żeńskich w diecezji radomskiej, a od 1992 r. wykładowcą teologii dogmatycznej w Kolegium Teologicznym Diecezji Radomskiej.
Od 1990 r. był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sandomiersko-Radomskiej, a od 1992 r. pełnił funkcję pierwszego rektora Wyższego Seminarium Duchownego nowo powstałej diecezji radomskiej. W latach 1995-99 bp Wacław Depo był przewodniczącym Metropolitalnego Zespołu ds. II Synodu Plenarnego oraz członkiem Komisji Rektorów ds. Ratio studiorum. We wrześniu 1999 r. został wybrany na przewodniczącego Konferencji Księży Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych; funkcję tę powierzyli mu rektorzy także w 2002 i 2005 r. W latach 2000-2006 pracował jako adiunkt w Katedrze Personalizmu Chrześcijańskiego UKSW w Warszawie. W latach 2001-2006 był członkiem-konsultorem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa i Rady Naukowej KEP. Został kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Sandomierskiej, prałatem kustoszem Kapituły Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. W maju 2004 r. otrzymał tytuł Prałata Honorowego Jego Świątobliwości Jana Pawła II. W 2006 r. został współprzewodniczącym Rady Programowej Radia Maryja ze strony Konferencji Episkopatu Polski.
5 sierpnia 2006 r. papież Benedykt XVI mianował ks. prałata Wacława Depo biskupem zamojsko-lubaczowskim. Ingres do katedry zamojskiej i święcenia biskupie odbyły się 9 września 2006 r. Konsekratorami byli: abp Józef Michalik, bp Jan Śrutwa, bp Zygmunt Zimowski. 19 października 2006 r. 337. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski powołało bp. Wacława Depo na przewodniczącego Komisji Mieszanej: Biskupi – Wyżsi Przełożeni Zakonni. Ponadto jest członkiem Komisji Duchowieństwa i Sekcji Nauk Teologicznych Komisji Nauki Wiary KEP na pięcioletnią kadencję, a także powierzono mu funkcję delegata KEP przy Krajowej Radzie Katolików Świeckich. Od 2007 r. wykłada w Katedrze Personalizmu Chrześcijańskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie. 29 grudnia 2011 r. dotychczasowy biskup zamojsko-lubaczowski Wacław Depo został mianowany przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem częstochowskim. Ingres do archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie odbył się 2 lutego 2012 r. Następnie 21 czerwca 2012 r. abp Depo został wybrany przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu.
Jest autorem licznych publikacji naukowych i pastoralnych, takich jak: „Ewangelia pielgrzymująca” (2008), „Dotknąć Chrystusa” (2008), „Na ścieżkach Prawdy” (2008), „Raduj się twoją wiarą…” (2009), „Misja i odpowiedzialność” (2010), „Chrystus kerygmatyczny w nauce Martina Kählera (1835 –1912)” (2010), „Istnienie ukierunkowane na Chrystusa” (2011) „Blask wiary w Chrystusie” (2012), „Papieski wiatr” (2014) oraz artykułów, w tym dotyczących mariologii, takich jak: „Apel Jasnogórski modlitwą zawierzenia”, „Maryja – Świadek Chrystusa i Matka naszego narodu”, „Maryja Królowa Polski we współczesnym etosie narodu”, „Jasna Góra przestrzenią «wyobraźni miłosierdzia»” i „Wierność łasce” (2015).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.