Abp Depo: Strażnikiem wartości każdej osoby ludzkiej jest sam Bóg
17 marca 2020 | 23:01 | ks.mf | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
„Strażnikiem wartości każdej osoby ludzkiej jest sam osobowy Bóg objawiający się w Jezusie Chrystusie. To On jest fundamentem naszych ludzkich nadziei” – te słowa Benedykta XVI przypomniał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski w drugiej nauce rekolekcyjnej wygłoszonej 17 marca na antenie Radia Maryja.
Rozważanie rekolekcyjne abp Depo było zainspirowane nauczaniem Benedykta XVI i św. Jana Pawła II. Metropolita częstochowski podkreślił, że „Kościół jest miejscem doświadczenia Boga objawionego w Osobie i dziele Jezusa Chrystusa”.
„Kościół przejawia zbyt wielkie zainteresowanie sobą, za wiele mówi o sobie. Podczas, gdy powinien więcej i lepiej zająć się własnym problemem – znalezieniem Boga. A znajdując Boga, znaleźć człowieka. Istnieje inflacja słów, nadprodukcja dokumentów. Natomiast należałoby więcej czasu przeznaczyć na ciszę, na medytację i spotkanie z rzeczywistością, ażeby dojrzał język bardziej świeży, zrodzony z głębokiego i żywego doświadczenia Boga” – cytował Benedykta XVI.
Metropolita częstochowski podkreślił, że poprzez tajemnicę chrztu świętego Bóg wyszedł osobiście nam naprzeciw z łaską własnego życia, ale czeka na wolną odpowiedź. A to z kolei zakłada ciężar i brzemię współodpowiedzialności nie tylko za siebie, ale również za innych”.
„Strażnikiem wartości każdej osoby ludzkiej jest sam osobowy Bóg objawiający się w Jezusie Chrystusie. To On jest fundamentem naszych ludzkich nadziei. Nie jakikolwiek Bóg, ale jak napisał Benedykt XVI „ ten Bóg, który ma ludzkie oblicze i umiłował nas aż do końca: każdą jednostkę i ludzkość w całości. Jego królestwo to nie wyimaginowane zaświaty, umiejscowione w przyszłości, która nigdy nie nadejdzie; Jego królestwo jest obecne tam, gdzie On jest kochany i dokąd Jego miłość dociera. Tylko Jego miłość daje nam możliwość trwania w umiarkowaniu, dzień po dniu, bez utraty zapału, który daje nadzieja w świecie ze swej natury niedoskonałym. Równocześnie Jego miłość jest dla nas gwarancją, że istnieje to, co jedynie mgliście przeczuwamy, a czego mimo wszystko wewnętrznie oczekujemy: życie, które prawdziwie jest życiem” – kontynuował arcybiskup.
– Dzisiaj te słowa Benedykta XVI są nam potrzebne wobec wyzwań i zagrożeń cywilizacyjnych. Trzeba osobiście odpowiadać na łaskę. Bóg zna nas po imieniu. Zna nas, to znaczy chciał nas, bo nas umiłował. I dlatego jesteśmy wewnętrznie do Niego przynależni – dodał abp Depo.
– Świat podpowiada nam, że mądry jest ten, kto osiąga sukces za wszelką cenę manipulacji, kłamstwa, a nawet przemocy i gwałtu – podkreślił arcybiskup i przypomniał słowa św. Jana Pawła II: „W takim przypadku świat może nam podpowiadać, że nie ma sensu stawianie pytań o sens życia. Sukces nie jest imieniem Boga. Jezus skonał na krzyżu prawie opuszczony przez tych, których wybrał. Boży sukces przychodzi przez krzyż Chrystusa i stoi zawsze pod Jego znakiem”.
– Czymś trwałym jest Kościół cierpiący. On jest znakiem, że Bóg istnieje – podkreślił metropolita częstochowski.
Abp Depo przypomniał za Benedyktem XVI, że „Ewangelia niesie w sobie prawdę, jakiej wędrowni filozofowie daremnie szukali. Chrystus mówi nam, kim w rzeczywistości jest człowiek i co powinien czynić, aby prawdziwie być człowiekiem. Wskazuje nam drogę, a tą drogą jest prawda. On sam jest jedną i drugą, a zatem jest także życiem, którego wszyscy poszukujemy. On też wskazuje drogę poza granicę śmierci. Tylko ten, kto to potrafi, jest prawdziwym nauczycielem życia”.
– Odpowiedzialność za siebie, jak i za drugich oznacza czujność. Trzeba być wiernym Kościołowi i Jego nauczaniu, inaczej nasze wspólnoty ulegną bezładowi liberalizacji myślenia nie podporządkowanego Absolutnej Prawdzie, a tolerancja i pluralizm światopoglądowy zakażą nam mówić o granicach dobra i zła, prawdy i kłamstwa. Stąd już tylko krok do utraty godności i tożsamości człowieka, bo czymże jest prawda i wolność bez odniesienia do Boga – kontynuował abp Depo.
Arcybiskup przypomniał również słowa, które Benedykt XVI wypowiedział do młodzieży w Sydney: „Nasze chrześcijańskie świadectwo ofiarujemy światu, który pod wieloma względami jest kruchy. Jedność Bożego stworzenia osłabiają rany, które się pogłębiają, gdy rozpadają się relacje społeczne lub gdy, wskutek wyzysku i nadużyć, zostaje niemal całkowicie stłumiony duchowy wymiar człowieka. Współczesne społeczeństwo ulega stopniowemu rozbiciu, spowodowanemu sposobem myślenia, który ze swej istoty jest krótkowzroczny, bowiem pomija cały horyzont prawdy — prawdy o Bogu i o nas samych. (…) Zainspirowani intuicjami św. Augustyna, starajcie się o to, by miarą dla was była jednocząca miłość, waszym wyzwaniem — trwała miłość, waszą misją — miłość dająca siebie!” – mówił wówczas Benedykt XVI.
– Czego Kościół oczekuje dzisiaj od nas ludzi pochwyconych przez wiarę? – pytał arcybiskup – Wyzwania, wobec których staje każda ludzka rodzina, wspólnota, parafia, Kościół cały na areopagach kultury świata nie mogą się spotkać z bezczynnością i brakiem przygotowania intelektualnego i duchowego zakorzenionego w wierze i nauczaniu Kościoła – odpowiedział i wskazał na konieczność formacji chrześcijańskiej wizji człowieka, którego najwyższa godność objawia się w Jezusie Chrystusie i uczestnictwo w krzewieniu kultury wiary.
– Zadanie krzewienia kultury i tożsamości chrześcijańskiej jest naszą misją, bo w ten sposób dajemy świadectwo dążenia do prawdy, ukochania dobra i podziwu dla piękna – przypomniał abp Depo i na zakończenie zacytował słowa poety Zbigniewa Herberta, pochodzące z wywiadu udzielonego ks. Januszowi Pasierbowi: „Ja się bronię przeciwko światu, jaki nastanie. Jaka będzie tablica wartości? Jeśli wygasną pytania metafizyczne, o sens życia, świata, może przyjść pokolenie robotów…” – mówił Zbigniew Herbert.
Rekolekcje pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego będą trwały na antenie Radia Maryja od wtorku do czwartku (19 marca) o godz. 8.30 i 17.10.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.