Drukuj Powrót do artykułu

Abp Depo: Uroczystość Wszystkich Świętych zaprasza nas, żebyśmy zobaczyli świat od strony Boga

01 listopada 2018 | 17:53 | ks.mf | Częstochowa Ⓒ Ⓟ

„Uroczystość Wszystkich Świętych zaprasza nas, żebyśmy zobaczyli świat od strony Boga, a nie tylko ludzkich pragnień” – mówił abp Wacław Depo, który przewodniczył 1 listopada Mszy św. w kościele p.w. św. Rocha i św. Sebastiana na cmentarzu św. Rocha, gdzie także przewodniczył procesji żałobnej.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali: ks. prałat Andrzej Sobota, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie, i ks. dr Mariusz Trojanowski, sekretarz arcybiskupa metropolity częstochowskiego.

„To wiara przyprowadziła nas dzisiaj na cmentarz. Chrystus przeprowadza nas dzisiaj drogą Błogosławieństw, które są Jego autoportretem. Na tych drogach kroczyli święci zapatrzeni w Chrystusa poprzez codzienne zmaganie o prawdę, nawrócenie i świętość” – mówił na początku Mszy św. abp Depo.

W homilii metropolita częstochowski podkreślił, że teksty czytań z uroczystości Wszystkich Świętych „przynoszą nam odpowiedź wiary na podstawowe pytania wszystkich ludzi, wszystkich czasów i cywilizacji”. – Brzmią one: Skąd przychodzę? Gdzie jest mój początek? Jakie jest moje przeznaczenie? Jaki jest sens moich wysiłków, a tym bardziej tajemnica mojego cierpienia i śmierci? Dlaczego istnieje zło? Czy jest perspektywa życia wiecznego? Czy ze śmiercią nie kończy się wszystko? Czym jest i gdzie znajduje się niebo? – wskazał metropolita częstochowski.

– Wspólnym źródłem tych pytań jest potrzeba sensu, którą człowiek od początku bardzo mocno odczuwa w swoim sercu. Od odpowiedzi na te pytania zależy jaki kierunek nadać własnemu życiu – kontynuował abp Depo i dodał: „Świat nam współczesny, a w nim różne kierunki filozoficzne i rozwiązań, jak nas ostrzegał św. Jan Paweł II podprowadzają nas do takiej postawy, że nie ma sensu stawiać pytania o sens”.

Arcybiskup przypomniał, że „Błogosławieństwa Jezusa dają nam tę szczególną nadzieję, że życie chrześcijanina nigdy nie zakończy się na bólu, cierpieniu, prześladowaniu, czy nawet śmierci. Ponieważ to Chrystus jest zwycięzcą zła i śmierci. Celem człowieka nie jest śmierć, ale radość i życie”.

Arcybiskup przypomniał również fragment VIII mowy św. Grzegorza z Nysy „De beatitudinibus” (o błogosławieństwach): „Człowiek, który niczym się nie wyróżnia spośród stworzeń, który jest prochem, zielskiem i marnością, gdy zostanie przybrany za syna przez Boga wszechświata, staje się członkiem rodziny tej Istoty, której wspaniałości i wielkości nikt nie może zobaczyć, usłyszeć ani pojąć. Jakież słowo, myśl czy poryw ducha zdoła wysłowić przeobfitość tej łaski? Człowiek przerasta własną naturę: ze śmiertelnego staje się nieśmiertelny, ze zniszczalnego niezniszczalny, z przemijalnego wieczny, zaś z człowieka staje się Bogiem”

– Chrystus objawia się dla każdego bez wyjątku człowieka jako Droga do Ojca – dodał arcybiskup.

– Kiedy dzisiaj czcimy tajemnicę Wszystkich Świętych musimy sobie uświadomić, że w kalendarzu Kościoła Katolickiego jest ponad 10. tys. już kanonizowanych ludzi. Zatem za mało jest dni w roku kalendarzowym dla wspomnienia najbardziej znanych świętych, którzy stanowią wzór dla naszego życia, ale to jest również i nasza nadzieja, że wszyscy są znani Bogu z własnego imienia i z własnej niepowtarzalności przed Bogiem – kontynuował abp Depo.

Metropolita częstochowski wskazał również na wzór św. Jana Pawła II, który „pokazał nam, że Bóg pragnie objawić swoją miłość każdemu człowiekowi i poprzez każdego z nas”. – To na jego przykładzie dostrzegamy jak działa łaska Boga w sercu pojedynczego człowieka, ale trzeba, żeby ten człowiek uwierzył Bogu – mówił metropolita częstochowski.

– Świętość jest upodobnieniem się do Chrystusa przez codzienną wierność. To nie jest aureola, to nie są tylko blaski tak czy inaczej ukazywane. Świętość jest wiernością Bogu w codzienności. Nie lękajmy się być świętymi, którzy będą mieli odwagę zmieniać świat na bardziej ludzki, czyli zgodny z zamysłem Boga, Stwórcy i Zbawiciela – zakończył abp Depo.

Po Mszy św. arcybiskup poprowadził procesję żałobną.

Cmentarz św. Rocha został założony w 1641 r. Inicjatorem jego utworzenia był prowincjał zakonu ojców paulinów o. Andrzej Gołdonowski. Dzieje tej nekropolii od samego początku łączyły się z dziejami klasztoru jasnogórskiego. Na cmentarzu znajdują się m.in. zabytkowe nagrobki z lat 1849-1906. Na cmentarzy spoczywają doczesne szczątki osób wyróżniających się działalnością w życiu społecznym, gospodarczym, politycznym, samorządowym, religijnym, w dziedzinach: nauki i oświaty, sztuki, literatury, prasy, sportu, m. in. bp Antoniego Zimniaka – pierwszego biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej, Bronisława Idzikowskiego, Haliny Poświatowskiej, Zofii Martusewicz, Krzysztofa Wielguta oraz osób walczących o niepodległość Polski m. in. powstańców styczniowych 1863-64, żołnierzy Legionów Polskich, obrońców Lwowa z 1918 r., uczestników zrywu powstańczego na Śląsku 1919-21, powstańców warszawskich 1944 r. i żołnierzy polskich II wojny światowej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.