Abp Dzięga apeluje po profanacji obrazu o modlitwę
12 maja 2019 | 12:07 | pk | Szczecin Ⓒ Ⓟ
Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga prosi wiernych o modlitwę wynagradzającą za grzechy profanacji wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej w Polsce w ostatnich tygodniach.
„Drodzy Księża, osoby życia konsekrowanego, członkowie wspólnot duszpasterskich, stowarzyszeń i ruchów katolickich wraz z rodzinami katolickimi i całym Ludem Bożym naszej Archidiecezji, proszę o włączenie odpowiednio do codziennych Waszych osobistych modlitw do końca miesiąca maja intencji przebłagalnej zarówno wobec Osoby Najświętszej Maryi Panny oraz wobec Osoby naszego Pana Jezusa Chrystusa” – czytamy w komunikacie.
Modlitwa wynagradzająca, o którą apeluje abp Dzięga to w tym przypadku m.in. dziesiątek różańca po nabożeństwach majowych w niedzielę 12 maja i w poniedziałek 13 maja w rocznicę fatimskich objawień.
– Dziewięć dni od 17 do 25 maja w nabożeństwach majowych będziemy dodatkowo odmawiać suplikację oraz dziesiątek Różańca Świętego, tajemnicę ukoronowania Najświętszej Maryi Panny. Będzie także Akt Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi. Nowenna zakończy się procesją maryjną wokół naszych kościołów – powiedział ks. dr Sławomir Zyga.
Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Szczecinie cytuje również słowa Arcybiskupa. – Mając świadomość, że ataki na chrześcijaństwo, w Polsce szczególnie na katolicyzm, nie są dziełem przypadku, ani – co do zasady – nie są spontaniczne ksiądz arcybiskup metropolita zaprasza wszystkich do modlitwy, zwłaszcza modlitwy wynagradzającej za te akty profanacji – mówi ks. dr Sławomir Zyga. Zachęca także do osobistej modlitwy, jeśli obowiązki nie pozwolą nam w tym czasie być w kościele. Może to być dziesiątek różańca – Tajemnica ukoronowania Najświętszej Maryi Panny odmawiany przez dziewięć dni podczas naszych indywidualnych modlitw w tej intencji.
W komunikacie metropolity czytamy też m.in., że „Jeśli w jakimś miejscu naszej Ojczyzny lub wobec określonej osoby dokonywane są czyny naruszające prawo polskie, przysługuje nam ochrona i obrona według odpowiednich przepisów prawa polskiego”. Jednocześnie abp Andrzej Dzięga dodaje, że „Niezależnie jednak od tego wszyscy musimy stawić się wobec naszego Pana Jezusa Chrystusa i Jego Najświętszej Matki, z miłością przepraszając za grzech dokonanych profanacji i zawierzając na nowo nasze pokolenie oraz tych, którzy przyjdą po nas, opiece Świętych Patronów Ojczyzny, z Królową Korony Polskiej na czele”.
W nocy z 26 na 27 kwietnia na terenie jednej z płockich parafii sprofanowano wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej. Budynki, kosze na śmieci oraz przenośne toalety zostały oklejone obrazkami, na których aureole Maryi i Dzieciątka Jezus były w tęczowych barwach, które są m.in. znakiem rozpoznawczym środowisk LGBT. Policja zatrzymała 51-letnią kobietę podejrzaną o rozklejanie w Płocku plakatów z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą. Przedstawiono jej zarzut profanacji.
Z kolei z 6 na 7 maja na murach Sanktuarium św. Faustyny i klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie rozlepiono papierowe plakaty z tęczowymi aureolami wokół figury Matki Bożej Częstochowskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.