Abp Dziwisz nowym kardynałem
22 lutego 2006 | 13:31 | ml, tom, maj //mr Ⓒ Ⓟ
Podczas audiencji generalnej Benedykt XVI ogłosił nazwiska 15 nowych kardynałów. Wśród nominatów jest abp Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Zapowiedział, że w dniu 24 marca odbędzie się w Watykanie konsystorz, podczas którego odbiorą oni insygnia kardynalskie.
Papież ogłaszając nazwiska nowych kardynałów powiedział, że święto Katedry św. Piotra jest dniem szczególnie stosownym do ogłoszenia nominacji nowych purpuratów. – Zapowiedź ta szczęśliwie wypada w uroczystość katedry, ponieważ zadaniem kardynałów jest wspieranie i pomoc Następcy Piotra w wypełnianiu urzędu apostolskiego, jaki został mu powierzony na służbie Kościołowi – zaznaczył Ojciec Święty.
Benedykt XVI podkreślił, że „zastęp nowych kardynałów doskonale odzwierciedla uniwersalny wymiar Kościoła: pochodzą oni bowiem z różnych stron świata i pełnią rozmaite obowiązki na służbie Ludu Bożego”.
Ze względu na liczbę 14 tys. pielgrzymów, dzisiejsza audiencja generalna Benedykta XVI odbywa się w dwóch miejscach. Najpierw Papież spotkał się z wiernymi w bazylice św. Piotra, a potem z pozostałymi pielgrzymami w Auli Pawła VI.
Ojciec Święty przechodząc przez Aulę Pawła VI serdecznie witał się z pielgrzymami. Przed wygłoszeniem katechezy odczytano fragment Ewangelii św. Mateusza z dzisiejszych czytań ze słowami: „Ty jesteś Piotr (czyli Skała) i na tej skale zbuduje Kościół mój”.
Streszczenie katechezy po polsku odczytał ks. prałat Sławomir Nasiorowski z sekretariatu stanu Stolicy Apostolskiej:
„Drodzy bracia i siostry! Od IV wieku Kościół obchodzi w dniu dzisiejszym święto Katedry św. Piotra. Dziękuje Bogu za misję prymatu, powierzoną przez Chrystusa Piotrowi. Katedra, rozumiana jako tron, na którym zasiada biskup, od pierwszych wieków chrześcijaństwa była symbolem jego autorytetu i pełnionego urzędu. W czasach apostolskich katedrą św. Piotra, szczególnym miejscem, z którego przewodził Apostołom i Kościołowi, były Wieczernik w Jerozolimie, Antiochia i Rzym, gdzie dla Chrystusa i Jego Ewangelii poniósł śmierć męczeńską. Dlatego Rzym stał się stolicą chrześcijaństwa, a z katedrą Biskupa Rzymu został związany urząd Pasterza zarówno wspólnoty rzymskiej, jak i całego Kościoła na ziemi. Tak rozumiany urząd Biskupa Rzymu ukazują w swych pismach św. Ireneusz, Tertulian, św. Hieronim. Przejdźmy dzisiaj przed uroczyście udekorowanym ołtarzem Katedry św. Piotra, znajdującym się w absydzie Bazyliki Watykańskiej, dziełem Berniniego. Niech to miejsce będzie dzisiaj miejscem naszej refleksji i modlitwy” – brzmiało streszczenie katechezy.
Papież pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków powiedział: „Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. W to szczególne święto proszę was o modlitwę w moich intencjach. Proście, aby Duch Święty wspierał mnie zawsze swoim światłem i mocą w kierowaniu Kościołem, a zwłaszcza w trosce o budowanie jedności Ludu Bożego. Bóg zapłać! Niech Bóg wam błogosławi”.
Wśród pielgrzymów z Polski byli m.in. bp Józef Guzdek z Krakowa z księżmi obchodzącymi 25-lecie święceń kapłańskich.
Na zakończenie Benedykt XVI zapowiedział, że 24 marca odbędzie się konsystorz, a dnia następnego, 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, wraz z nowymi kardynałami odprawi uroczystą Mszę św. Natomiast 23 marca Papież zaprosił wszystkich członków Kolegium Kardynalskiego na spotkanie poświęcone refleksji i modlitwie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.