Abp Fitzgerald w Lublinie: zaangażowanie Kościoła w dialog, to wyraz miłości Boga do wszystkich ludzi
26 stycznia 2019 | 10:13 | olc | Lublin Ⓒ Ⓟ
„Zaangażowanie Kościoła w dialog międzyreligijny (…) jest sposobem, w który Kościół stara się wyrazić pełną szacunku miłość Boga do wszystkich ludzi” – mówił w Lublinie abp Michael Fitzgerald. Były Przewodniczący Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego a obecnie nuncjusz apostolski w Egipcie był gościem sympozjum „Chrześcijanie w świecie islamu. Dialog – Posłannictwo – Świadectwo” zorganizowanego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Sympozjum odbywa się z okazji 150-lecia Misjonarzy Afryki i Sióstr Misjonarek NMP Królowej Afryki.
W swoim wykładzie o relacjach chrześcijańsko-islamskich abp Fitzgerald podkreślił, że dialog ten nie oznacza osłabienia misyjności Kościoła i konieczności głoszenia Chrystusa. Chodzi jednak o zachowanie wrażliwości na różne okoliczności społeczne, kulturowe, religijne, których nieuwzględnienie może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Próbując głosić chrześcijaństwo, trzeba okazać szacunek dla panującej w danym miejscu innej religii, a nie traktować tubylców jak ludzi zupełnie niereligijnych – wskazał przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy Lidze Arabskiej.
„W dialogu jesteśmy wezwani, aby świadczyć o naszej własnej wierze w Jezusa Chrystusa; nie powinniśmy tego ukrywać. W głoszeniu Jezusa Chrystusa lub nauczaniu o Jezusie powinniśmy zwracać uwagę na to, co osoba, do której zwracamy się, jest w stanie przyjąć” – przekonywał duchowny.
Mówiąc o trudnościach w podejmowaniu dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego abp Fitzgerald zwrócił uwagę na czynniki społeczno-polityczne, czyli relacje mniejszości i większości oraz obustronną nieufność spowodowaną podejrzeniami o ukryte motywy działań.
Ważną kwestią są też wskazania dla misjonarzy w krajach islamskich. Z jednej strony konieczne jest, aby przezwyciężyli oni swoje uprzedzenia, jednak z drugiej nie mogą zatracić swojej tożsamości i wrażliwości na elementy niezgodne z chrześcijaństwem. Nie powinni też unosić się pychą i poczuciem wyższośći z powodu swojej wiary – podkreślił abo Fitzgerald.
Podczas prelekcji hierarcha przybliżył także rolę poszczególnych papieży w budowaniu dialogu międzyreligijnego, zaczynając od św. Jana XXIII do czasów współczesnych.
„Kościół nauczył się, że zadanie prowadzenia dialogu nigdy się nie skończy. Tak jak słowa Jezusa – „ubogich, których zawsze masz przy sobie” – nie dyskwalifikują prób wyeliminowania ubóstwa, tak realistyczna ocena, że pluralizm religijny będzie się utrzymywać, nie czyni dialogu bezcelowym – mówił abp Fitzgerald.
Imigracja muzułmańska, mowił duchowny, wydawała się początkowo zjawiskiem tymczasowym, potem jednak zaczęły powstawać stałe wspólnoty. Nie znikną, w związku z tym uczestniczymy we wspólnej podróży. „Możemy kontynuować tę podróż pomimo naszych różnic, a nawet wzbogacać się różnicami, aż do tego dnia, kiedy historia się skończy, a różnice nie będą miały większego znaczenia, ponieważ Bóg będzie wszystkim we wszystkim” – podsumował abp Fitzgerald.
Misjonarze Afryki i Siostry Misjonarki NMP Królowej Afryki to zgromadzenia założone 150 lat temu przez kard. Karola Lavigerie. Obecnie działają w ok. 30 krajach na całym świecie, głównie w Afryce i zajmują się dialogiem międzyreligijnym z islamem, pracą duszpasterską, społeczną i oświatową.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.