Abp Gądecki: Adwent niesie ze sobą nadzieję i duchowe oczekiwanie
28 listopada 2010 | 16:18 | bt Ⓒ Ⓟ
Na nadzieję i duchowe oczekiwanie, jakie niesie ze sobą Adwent zwrócił uwagę abp Stanisław Gądecki, przewodnicząc w I Niedzielę Adwentu, 28 listopada, uroczystej Mszy św. z okazji 350-lecia istnienia kościoła parafialnego w Dąbczu koło Leszna.
W wygłoszonej podczas Mszy św. homilii metropolita poznański zwrócił uwagę, że w sensie biblijnym parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dąbczu obchodzi siódmy jubileusz swojego kościoła. Według Biblii bowiem po sześciu latach następuje rok siódmy, nazywany szabasowym, a dopiero po siedmiu latach szabasowych, czyli w sumie po 49 latach, następuje rok pięćdziesiąty – jubileuszowy, który jest dopiero prawdziwym jubileuszem.
„Kościół ten przeżył siedem takich 50-letnich okresów, a więc zarazem 350 Adwentów” – zauważył abp Gądecki dziękując Bogu za tych, którzy go wznosili. Wyraził też wdzięczność parafianom za troskę, jaką otaczają swoją świątynię tak, aby mogła służyć jako dom Boży i miejsce modlitwy kolejnym pokoleniom.
Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił jednocześnie, że rozpoczynający się właśnie Adwent jest okresem posiadającym wielkie znaczenie religijne, jest to „czas niosący ze sobą nadzieję i duchowe oczekiwanie”.
Jak bowiem zauważył kaznodzieja, w Adwencie podążamy duchem w dwóch różnych kierunkach. „Najpierw ruszamy ku przeszłości, wspominając ze wzruszeniem narodziny naszego Zbawiciela w Betlejem, a potem wybiegamy także w najdalszą przyszłość podnosząc nasz wzrok ku ostatecznemu celowi naszego pielgrzymowania w dziejach, jakim będzie spotkanie z Chrystusem powracającym w chwale na końcu czasu” – wyjaśnił abp Gądecki.
W ten sposób nadzieja człowieka jest zawsze mocno zakorzeniona w „zbawczym wydarzeniu z przeszłości” kierując się jednocześnie w stronę „zbawczej przyszłości”. A samo oczekiwanie na powtórne przyjcie Zbawiciela, jak podkreślił metropolita poznański, jest „pełne radosnej tęsknoty”, podobne oczekiwaniu na narodziny dziecka.
Abp Gądecki stwierdził też, że nie ma sensu dociekanie, kiedy dokładnie nastąpi ponowne przyjście Chrystusa na ziemię, gdyż takie spekulowanie może tylko doprowadzić do „duchowe zamętu”. Zwrócił natomiast uwagę, że „z każdym dniem po naszym chrzcie zbliża się nasza śmierć i podobnie przybliża się nasze zbawienie”.
Drewniany kościół parafialny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dąbczu zbudowany został na miejscu także drewnianej świątyni z XIV w. Posiada on konstrukcję szkieletową wypełnioną gliną i cegłą. We wnętrzu kościoła zwraca uwagę późnorenesansowy ołtarz główny z 1591 r., w którego polu środkowym znajduje się wizerunek Chrystusa z końca XVI w., a w zwieńczeniu scena zdjęcia z krzyża wzorowana na rycinie Rubensa. Obiekt przeszedł gruntowny remont na początku lat 70. XX w.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.