Abp Gądecki: bł. s. Sancja jest świadkiem miłości miłosiernej
19 sierpnia 2012 | 13:19 | msz Ⓒ Ⓟ
Bądźmy autentycznymi świadkami miłości miłosiernej na wzór błogosławionej siostry Sancji – zachęcał w homilii abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył uroczystej Mszy św. 18 sierpnia z okazji dziesiątej rocznicy beatyfikacji serafitki, s. Sancji Szymkowiak w kościele pw. św. Rocha w Poznaniu. W świątyni tej, będącej archidiecezjalnym sanktuarium bł. s. Sancji, znajdują się jej relikwie.
Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski, przypominając życiorys błogosławionej, podkreślił, że siostra Sancja z domu wyniosła miłość do Serca Jezusa i dobroć dla osób najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących. Ten rys jej charakteru znalazł odzwierciedlenie również w trudnych czasach II wojny światowej. – Nie skorzystała z możliwości udania się do rodziny, pozostała w poznańskim klasztorze, wnosząc ducha nadziei i pokoju dla otoczenia – zauważył metropolita poznański. Jeńcy alianccy, którzy przebywali na terenie poznańskiego klasztoru, nazywali ją „aniołem dobroci”.
Abp Gądecki podkreślił, że dzisiaj wiele osób doznaje łask za wstawiennictwem bł. siostry Sancji. Wśród nich jest wiele małżeństw, które otrzymały upragniony dar macierzyństwa i ojcostwa, potrzebne łaski otrzymują też osoby będące w trudnej sytuacji życiowej.
Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski, zwracając się do licznie zgromadzonych w świątyni sióstr serafitek, zachęcał do refleksji nad osobistą realizacją duchowego testamentu, który pozostawiła bł. siostra Sancja.
Po zakończeniu uroczystej Mszy św. odbyła się procesja wokół sanktuarium, w której niesiono trumienkę z relikwiami bł. s. Sancji Szymkowiak. Wierni odmówili też litanię do błogosławionej.
S. Sancja (Janina Szymkowiak) urodziła się 10 lipca 1910 roku w Możdżanowie k. Ostrowa Wielkopolskiego. W wieku 26 lat wstąpiła do Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej (sióstr serafitek), których charyzmatem jest troska przede wszystkim o najuboższych i niepełnosprawnych. Podczas II wojny światowej w poznańskim klasztorze, który do dziś znajduje się przy kościele pw. św. Rocha, z wielkim oddaniem opiekowała się jeńcami alianckimi. Zmarła w opinii świętości w 1942 roku. Jej życiową dewizą były słowa: „Jak się oddać Bogu, to oddać się na przepadłe”.
S. Sancję Janinę Szymkowiak beatyfikował bł. Jan Paweł II 18 sierpnia 2002 roku w Krakowie.
W każdy piątek w poznańskim kościele pw. św. Rocha odprawiana jest nowenna do bł. Sancji, a w każdą sobotę sprawowana jest Msza św. wotywna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.