Abp Gądecki: Boże Narodzenie można prawdziwie przeżyć tylko w duchu wiary
25 grudnia 2009 | 19:08 | ms / kw Ⓒ Ⓟ
U początku zmiany na lepsze Pan Bóg stawia dziecko – powiedział w noc Bożego Narodzenia metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. W kazaniu podczas pasterki w poznańskiej katedrze wskazał na Chrystusa, który jest znakiem nadziei dla narodu polskiego.
Arcybiskup podkreślił moc orędzia, które w święta Bożego Narodzenia we wszystkich językach świata dociera do miliardów chrześcijan na całej ziemi. „Fakt, że data narodzin Jezusa jest owiana tajemnicą, ma głębokie znaczenie, bo Bóg przychodzi do nas po cichu, jakby nie chciał przestraszyć człowieka ogromem tego, co się dzieje” – przekonywał kaznodzieja.
Wspominając doświadczenie rodziców, którzy po narodzinach pierwszego dziecka mówią, że w ich życiu wszystko się zmieniło, mówca zauważył, że Boże Narodzenie uczy nas szacunku do dzieci. „Bóg kieruje nasz wzrok ku wszystkim dzieciom, zwłaszcza cierpiącym i wykorzystywanym, narodzonym i nienarodzonym, wprowadzanym w świat przemocy, zmuszanym do żebrania, cierpiącym nędzę i głód, a Dzieciątko z Betlejem porusza nasze sumienia” – powiedział wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Przypomniał słowa Jana Pawła II z encykliki „Evangelium vitae”, że ważną dziedziną polityki na rzecz życia jest dziś kwestia demograficzna, a rządy winny zmierzać do stworzenia warunków ekonomicznych, społecznych, medycznych i kulturowych, które pozwolą podejmować decyzje o prokreacji w poczuciu wolności i odpowiedzialności. „Bóg nie pragnie od nas niczego, jak tylko naszej miłości, bo wie, że człowiek nie może żyć bez miłości i że nic nie jest warte życia, oprócz miłości” – podkreślił metropolita poznański.
Zwrócił uwagę, że Boże Narodzenie jest dla ludzi znakiem nie tylko nadziei i pokoju, ale także wolności, miłosierdzia i miłości. „Boże Narodzenie można przeżyć tylko w duchu wiary” – przekonywał mówca. Podkreślił, że świat komercji przywłaszczył sobie dziś święta ze wszystkimi rekwizytami, wyrzucając jednak Jezusa. „Z Bożego Narodzenia wybrano poezję, nastrój, życzliwość, prezenty, światło gwiazdy, śpiewy, ale nie myśli się już o Jezusie” – podkreślił arcybiskup. Dodał, że nakłada to na chrześcijan obowiązek zrozumienia wartości tradycji i przekazywania jej innym pokoleniom.
Abp Gądecki zwrócił również uwagę na promulgowane przez Benedykta XVI dekrety o heroiczności cnót Jana Pawła II i Piusa XII oraz na dekret o męczeństwie ks. Jerzego Popiełuszki. „Te trzy osoby doświadczyły wielu cierpień ze strony dwóch totalitaryzmów, narodowego i międzynarodowego socjalizmu – stwierdził metropolita poznański, ukazując ich jako wielkich świadków świętości. – Nie ma takich czasów, nie ma takiej cywilizacji, nie ma takich stanowisk, które by uniemożliwiały człowiekowi dążenie do świętości”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.