Abp Gądecki: budujmy najpierw świątynię duchową
17 listopada 2013 | 14:44 | bt Ⓒ Ⓟ
Do budowania w pierwszej kolejności świątyni duchowej w sercach zachęcił abp Stanisław Gądecki wiernych parafii pw. św. Andrzeja Boboli na poznańskim Junikowie. Metropolita poznański przewodniczył wczoraj wieczorem uroczystej Eucharystii sprawowanej w 25. rocznicę poświęcenia tamtejszego kościoła parafialnego.
„Obchodzona rocznica poświęcenia tej świątyni parafialnej interesuje nas przede wszystkim ze względu na życie chrześcijańskie. Jej obchodzenie powinno bowiem wiązać się z odnowieniem przez nas świadomości tego, że jesteśmy żywym Kościołem” – przekonywał w homilii abp Gądecki wskazując na związek świątyni materialnej, konsekrowanej tu, na poznańskim Junikowie przed 25-laty ze świątynią duchową, którą wznosi w sobie każdy z parafian.
„Bolesny jest widok zamykania kościołów i kaplic zamienianych w sale koncertowe, muzea, hotele czy dyskoteki, a nawet w domy mieszkalne” – przyznał kaznodzieja wyjaśniając, że dzieje się tak zazwyczaj dlatego, ponieważ „o wiele wcześniej legła w gruzach duchowa świątynia w sercach chrześcijan”. Stąd też, jak zaznaczył, „sprawą o wiele istotniejszą niż świątynia materialna, jest to, aby Bóg znalazł miejsce w naszym sercu”.
Również proboszcz junikowskiej parafii, ks. Grzegorz Piotrowski zauważył, że niezwykle istotnym było duchowe przygotowanie parafii do obchodzonego jubileuszu 25. rocznicy konsekracji kościoła parafialnego, jak i przeżywanej w tym roku 75. rocznicy utworzenia tej parafii.
„Świętujemy dziś zwieńczenie niezwykłego dla nas roku jubileuszu powiązanego z przeżywanym w Kościele Rokiem Wiary. Przez cały ten czas podejmowaliśmy też w naszej wspólnocie parafialnej rozmaite inicjatywy mające pogłębić i umocnić naszą wiarę: rekolekcje, misje parafialne czy uroczyste celebracje Eucharystyczne. Pielgrzymowaliśmy również śladami naszego patrona św. Andrzeja Boboli” – wyjaśnił duszpasterz.
Jak podkreślił też ks. Piotrowski, poświęcenie kościoła, którego rocznica dziś przypada, było ukoronowaniem długich lat starań o jego budowę, a później fizycznej pracy, modlitwy i ofiar parafian podejmowanych przy jego wznoszeniu. „A wszystko to dokonywało się pod kierunkiem długoletniego proboszcza tej parafii, ks. kan. Włodzimierza Koperskiego” – zaznaczył.
Junikowo to dzielnica w południowo-zachodniej części Poznania. Tereny, które obejmuje obecnie parafia pw. św. Andrzeja Boboli, dawniej należały do górczyńskiej parafii pw. św. Krzyża. W 1936 r. powołano Komitet Budowy Kościoła. Rok później zakupiono tzw. „resztówkę” gospodarstwa wraz z budynkiem dawnej owczarni, który, dzięki pomocy parafian, zaadaptowano na kościół. Parafia pw. św. Andrzeja Boboli powołana została dnia 1 stycznia 1938 r. na mocy dekretu Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda.
Pierwszym proboszczem parafii został ks. Leonard Gierczyński. Po II wojnie światowej zaczęła wzrastać liczba wiernych, kolejny proboszcz ks. Feliks Michalski podjął więc starania o pozwolenie na budowę nowego kościoła. Władze udzieliły jej dopiero w 1974 r., gdy proboszczem w parafii był ks. Stefan Schudy. Oficjalnie była to zgoda jedynie na remont i modernizację. W praktyce jednak, na miejscu starego kościoła zbudowany został od fundamentów nowy, którą to inicjatywę podjął ks. kan. Włodzimierz Koperski, obecnie emeryt, który w latach 1975-2012 był proboszczem tutejszej parafii. 16 listopada 1988 r. abp Jerzy Stroba dokonał aktu konsekracji kościoła.
Początkowo parafia pw. św. Andrzeja Boboli obejmowała swym zasięgiem Stare Junikowo, os. Plewiska (obecnie os. Kwiatowe) oraz wsie Rudnicze i Aniołowo (aktualnie Plewiska). Jednak z czasem, wraz z rozbudową tej części miasta, na jej obszarze wyodrębniono trzy nowe parafie, przez co zmniejszyła swoją powierzchnię. Wymieniając chronologicznie: najpierw, w miarę rozwoju os. Kwiatowego, parafia zakupiła budynek zaadoptowany na punkt katechetyczny, a następnie na kaplicę. Miejsce to zapoczątkowało powstanie w 1979 r. parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej. Później, gdy zbudowano os. Mikołaja Kopernika, w 1984 r. erygowana została parafia pw. Świętej Rodziny. Ostatnią zmianę granic junikowskiej wspólnoty przeprowadzono w 2001 r., gdy utworzono parafię pw. Najświętszej Maryi Panny z La Salette. Obecnie do parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Poznaniu należy blisko 7000 wiernych.
Patron parafii, św. Andrzej Bobola, jezuita, urodził się w 1591 r. Zginął w ogromnych męczarniach podczas misji chrystianizacyjnej, kiedy to został zamordowany przez Kozaków z Polesia w 1657 r. Został kanonizowany 17 kwietnia 1938 r., a jego doczesne szczątki w triumfalnym pochodzie zostały przewiezione do Polski. Odwiedziły m.in. Poznań, by ostatecznie spocząć w kościele oo. jezuitów w Warszawie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.