Abp Gądecki do uczniów szkół „papieskich”: bł. Jan Paweł II uczy nas modlitwy
20 czerwca 2013 | 14:31 | bt Ⓒ Ⓟ
Na bł. Jana Pawła II, jako na nauczyciela modlitwy wskazał abp Stanisław Gądecki, który 20 czerwca przewodniczył Mszy św. rozpoczynającej zjazd szkół „papieskich” archidiecezji poznańskiej. W spotkaniu, które odbyło się w 30. rocznicę pierwszego pobytu Jana Pawła w stolicy Wielkopolski, wzięło udział ponad tysiąc osób, uczniów i nauczycieli ze szkół mających za patrona papieża Polaka.
Eucharystia sprawowana w katedrze poznańskiej, w której uczestniczyły dzieci, młodzież oraz nauczyciele i dyrekcja z 33 szkół im. bł. Jana Pawła II z terenu całej archidiecezji, była dziękczynieniem Bogu za błogosławionego papieża i za jego obecność w Poznaniu przed 30 laty, kiedy to beatyfikował matkę Urszulę Ledóchowską, dziś świętą, współpatronkę archidiecezji.
Uczniowie dziękowali także za to, że ich święty patron jest dla nich przewodnikiem po drogach życia. Prosili też, aby pozostali wierni Bogu i Kościołowi i szli zawsze za Jezusem, a wpatrując się w bł. Jana Pawła II, chcieli nieustannie od siebie wymagać, o co tak często prosił papież.
Przewodniczący Eucharystii metropolita poznański zachęcił uczniów i wychowawców „papieskich” szkół do modlitwy o szybką kanonizację papieża Polaka. Jednocześnie na przykładzie Modlitwy Pańskiej i modlitwy bł. Jana Pawła II, pokazał im, jak powinni się modlić, zwracając uwagę na to, że Bóg słucha naszego serca, a nie języka.
Mówiąc o modlitwie papieża, przypomniał, że uczył on nas dziękować Bogu przede wszystkim za nasze życie i rodziny. Podkreślił też, że „ten człowiek, dla którego modlitwa jest żywiołem”, jak pisał o Janie Pawle II kard. Stefan Wyszyński, wskazywał na ogromną wagę Pisma Świętego, w którym zawarte są źródła naszej wiary i modlitwy, na Eucharystię stanowiącą szczyt modlitwy chrześcijanina oraz na Różaniec, który jest syntezą całej Ewangelii i przez który jakby wstępujemy do „Szkoły Maryi”.
„Potrzeba dziś chrześcijaństwa wyróżniającego się przede wszystkim sztuką modlitwy” – podkreślił wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zachęcając, aby modlitwa nie była powierzchowna, ale żeby wypełniała całe nasze życie, zwłaszcza w obliczu licznych prób, na jakie wystawiona jest wiara w dzisiejszym świecie.
„Gdyby nasza modlitwa była powierzchowna, bylibyśmy nie tylko chrześcijanami połowicznymi, ale także chrześcijanami w zagrożeniu. Taka modlitwa prowadzi bowiem stopniowo do osłabienia wiary, następnie do ulegania urokowi namiastek, a w końcu do wyboru którejś z innych religii lub oddania się jakimś osobliwym zabobonom” – wyjaśniał kaznodzieja.
Metropolita poznański wezwał równocześnie uczniów, nauczycieli, wychowawców i dyrektorów szkół im. bł. Jana Pawła II do tego, by byli nauczycielami modlitwy. „Łatwo być nauczycielami wszystkich innych przedmiotów, ale wcale nie jest łatwo być nauczycielami modlitwy” – stwierdził.
„Niech dzięki wam, po całej naszej archidiecezji i ojczyźnie szeroko rozprzestrzeni się praktyka autentycznej modlitwy w różnych sytuacjach i warunkach: raz sprzyjających, a raz przeciwnych życiu duchowemu i religijnemu. Niech wasza modlitwa będzie głosem wszystkich, którzy się nie modlą. Niech będzie przepełniona ufnością Bogu” – zachęcał abp Gądecki.
30 lat temu, 20 czerwca 1983 r., podczas drugiej pielgrzymki do Polski, bł. Jan Paweł II celebrował na poznańskich Łęgach Dębińskich Mszę św. i dokonał pierwszej w historii Kościoła w Polsce beatyfikacji w naszej Ojczyźnie. Po uroczystościach beatyfikacyjnych matki Urszuli Julii Ledóchowskiej, dziś świętej, założycielki sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego i współpatronki archidiecezji poznańskiej, papież nawiedził katedrę na Ostrowie Tumskim, gdzie spotkał się z duchowieństwem i modlił się przy grobach pierwszych władców Polski: Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Władze komunistyczne nie zgodziły się wówczas na modlitwę Jana Pawła II pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.