Abp Gądecki: Dzień Judaizmu wzmacnia tożsamość Kościoła
18 stycznia 2023 | 03:30 | ms | Poznań Ⓒ Ⓟ
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim pomaga odnaleźć tożsamość chrześcijaństwa i Kościoła – uważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Abp Stanisław Gądecki przewodniczył nabożeństwu biblijnemu w Poznaniu podczas XXVI Dnia Judaizmu.
Poznańska edycja Dnia Judaizmu trwa kilkanaście dni. Oprócz nabożeństwa biblijnego składają się na nią liczne wydarzenia kulturalne – koncerty, przedstawienia, wystawy, spacery turystyczne, spotkanie w Gminie Wyznaniowo-Żydowskiej, a także modlitwa na cmentarzu żydowskim przy grobie rabina Akivy Egera. Podczas tegorocznej edycji Dnia Judaizmu nagrodą „Menora Dialogu” zostaną uhonorowani prof. Stanisław Krajewski i Monika Krajewska „za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów”.
Podczas nabożeństwa biblijnego z okazji Dnia Judaizmu prof. Krajewski z Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów wygłosił komentarz do czytań Tory. Nawiązując do opowiadania o Abrahamie podkreślił, że kryterium gościnności, także w naszych czasach, jest nasz stosunek do innych ludzi.
Abp Gądecki w swoim rozważaniu skupił się na słowach „pamiętajcie” oraz „dzisiaj”. „Pamięć biblijna nie jest zwykłym przywołaniem przeszłości. Jest ona aktywnością duchową, która zakłada związek z tym, co było i co istnieje aż do tej chwili. Ten związek z przeszłością jest inspiracją i mocą twórczą, która przenosi przeszłość i jej owoce w teraźniejszość” – mówił abp Gądecki.
Metropolita poznański podkreślił, że historia wyjścia Izraelitów z Egiptu jest nie tylko pamiątką przeszłości, ale również pouczeniem i napomnieniem moralnym. „Wprawdzie różne są okoliczności niegdyś i dzisiaj, ale ten sam Bóg ze swymi odwiecznymi wymaganiami i ten sam człowiek oscylujący między wiernością i niewiernością. Członek ludu Bożego, żyjący w nowej sytuacji, przeżywa podobne problemy jak przodkowie i może z przeszłego doświadczenia czerpać naukę na dzień dzisiejszy” – mówił przewodniczący Episkopatu Polski.
Zdaniem metropolity poznańskiego przypominanie owego „dzisiaj”, po ok. trzech tysiącach lat od wyjścia z Egiptu, ma swój cel.
„Objawienie mocy Boga było bowiem tak doniosłe, że potrzeba wspominać to wydarzenie, które umacnia wiarę i pogłębia wierność wobec jedynego Boga. Przypomina, że Bóg opiekuje się swoim ludem i jest blisko, dając o sobie znać szczególnie wtedy, gdy zagraża niebezpieczeństwo” – podkreślił abp Gądecki.
Metropolita poznański przypomniał też ostatnie inicjatywy i przemówienia papieża Franciszka dotyczące dialogu z judaizmem, m.in. fakt wyrażenia przez Ojca Świętego radości z otwarcia w Lublinie Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama Joszuy Heschela. Uczestnicy nabożeństwa modlili się m.in. o pokój na Bliskim Wschodzie i w Ukrainie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.