Abp Gądecki: Ewangelia jest źródłem nadziei dla chorych
14 lutego 2010 | 19:33 | msz Ⓒ Ⓟ
– Chrystus rzucił nowe światło na ludzkie cierpienie, które w Jego Męce osiągnęło apogeum, bo zostało złączone z miłością – mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. sprawowanej dla chorych, niepełnosprawnych, ich opiekunów i wolontariuszy w poznańskim kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej.
Metropolita poznański przewodniczył koncelebrowanej Mszy św. z okazji obchodzonego w Kościele Światowego Dnia Chorego.
Abp Gądecki podkreślił, że dzień ten w szczególny sposób powinien skłaniać do modlitwy i refleksji nad sensem ludzkiego cierpienia, a także obowiązku towarzyszenia chorym. Podkreślił znaczenie duchowej opieki nad chorymi oraz formacji pracowników służby zdrowia.
Abp Gądecki zaakcentował misję Kościoła wobec chorych i cierpiących, prowadzoną od czasów apostołów, zwrócił też uwagę na zaangażowanie wielu zakonów i zgromadzeń żeńskich i męskich, których charyzmatem jest posługa na rzecz chorych, a także na prowadzone przez Kościół specjalistyczne duszpasterstwa chorych.
– Chrześcijanin przez cierpienie buduje Kościół duchowy – mówił wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Pytając o sens i cel ludzkiego cierpienia, zauważył, że „do zwycięstwa nad chorobą przygotowuje się nie tylko przez usunięcie cierpienia, ale przez przyłączenie się do niego”. – Zło i cierpienie niezawinione zdają się zaćmiewać obraz Boga, rodzą wątpliwości co do Jego istnienia – mówił metropolita poznański. Wskazał, że jedynie „wzbudzenie w sobie zdolności do przyjęcia cierpienia, dojrzewanie do niego i zjednoczenie z Chrystusem” przyniesie spokój i ukojenie. Podkreślił, że modlitwa nie wyklucza korzystania z godziwych środków medycznych, z których trzeba korzystać, by zachować zdrowie.
Abp Gądecki zaapelował też, by lekarze i pielęgniarki w swej posłudze na rzecz chorych nieśli im wiarę i nadzieję na życie wieczne.
Metropolita poznański polecił wszystkich chorych i cierpiących oraz ich rodziny Matce Bożej z Lourdes. Wraz z abp. Gądeckim o zdrowie oraz siły i wytrwanie w cierpieniu modlili się ks. Tomasz Ren, archidiecezjalny duszpasterz chorych, ks. Krzysztof Ratajczak, archidiecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych oraz kapelani poznańskich szpitali.
Światowy Dzień Chorego ustanowił papież Jan Paweł II w 1992 roku. Obchodzony jest 11 lutego w święto Matki Bożej z Lourdes. W tym roku obchodzony był po raz osiemnasty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.