Abp Gądecki: Ewangelia szczególnym źródłem nadziei dla chorych
11 lutego 2013 | 23:51 | bt Ⓒ Ⓟ
Na Ewangelię, jako szczególne źródło nadziei dla ludzi chorych wszystkich czasów, wskazał abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św., której przewodniczył w kościele farnym w Śremie we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Chorego.
Podczas Eucharystii metropolita poznański udzielił obecnym na niej chorym sakramentu namaszczenia chorych, natomiast po jej zakończeniu poświęcił odnowioną kaplicę pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w znajdującym się na terenie parafii farnej w Śremie Domu Pomocy Społecznej (DPS).
Zwracając się do osób chorych i pracowników DPS, abp Gądecki zauważył, że obchodzony dziś XXI Światowy Dzień Chorego, wzywa nas do modlitwy poświęconej naszym braciom i siostrom, którzy cierpią na duszy i na ciele, a także stanowi okazję do refleksji nad sensem ludzkiego cierpienia oraz nad chrześcijańskim obowiązkiem towarzyszenia ludziom chorym i cierpiącym.
„Jednym z głównych celów Zbawiciela na ziemi było uzdrawianie, czyli przywracanie człowieka i ludzkości do życia i zdrowia, nie tylko ziemskiego, ale również niebiańskiego” – zaznaczył arcybiskup przywołując cuda dokonywane przez Jezusa, które polegały w dużej mierze na uzdrawianiu z licznych chorób fizycznych i psychicznych, a nawet na wskrzeszaniu umarłych.
I chociaż, jak stwierdził kaznodzieja, pierwszorzędnym celem tych cudów było nie tyle fizyczne czy psychiczne zdrowie chorych, ile raczej wiara uzdrowionych i świadków wydarzenia i chociaż były one przede wszystkim symbolami uzdrowienia z różnych form zniewolenia duchowego, to jednak tłumy garnęły się do Chrystusa szukając u Niego pomocy. On natomiast również swoich uczniów posyłał do ludzi, aby ich uzdrawiali i wypędzali z nich złe duchy.
„Także więc z tego powodu Ewangelia pozostanie po wszystkie czasy szczególnym źródłem nadziei dla chorych” – przyznał abp Gądecki dodając przy tym, że egzorcyzmy i uzdrowienia chorych opisane w Ewangeliach dopełniały się wzajemnie wskazując na konieczność leczenia całego człowieka, zarówno jego ciała, jak i ducha.
Kaznodzieja przypomniał też, że Chrystus nie tylko uzdrawiał ludzi, ale sam również cierpiał, doznając w czasie swojej publicznej działalności trudu, niezrozumienia, nienawiści, a w końcu męki i śmierci. „Wziął On bowiem na siebie ludzkie cierpienia wszystkich czasów i miejsc, w tym także nasze cierpienia, trudności i grzechy, abyśmy mogli zostać uzdrowieni krwią Jego ran – podkreślił abp Gądecki.
Metropolita poznański przyznał równocześnie, że modlitwa o uzdrowienie zanoszona do Boga przez chrześcijanina, nie wyklucza korzystania z naturalnych środków medycznych służących zachowaniu i przywróceniu zdrowia. „Kościół jest bowiem przekonany, że każdy człowiek cierpiący powinien ze wszech sił walczyć ze swoją chorobą i wszelkimi godziwymi sposobami starać się o zachowanie swojego zdrowia” – stwierdził kaznodzieja.
Zwrócił też uwagę, na fakt, że Chrystus nigdy nie obiecywał, że usunie całkowicie cierpienie z oblicza ziemi. „Obiecał natomiast, że cierpienie można z Bożą pomocą przemienić w ofiarę i wówczas nie tylko nie niszczy ono naszej duchowej struktury, ale przyczynia się do naszego rozwoju” – wyjaśnił metropolita poznański.
Podczas obrzędu poświęcenia odnowionej kaplicy w DPS w Śremie, jej ołtarza i Drogi Krzyżowej, abp Stanisław Gądecki zachęcił jego pensjonariuszy do przeżywania swojego cierpienia: bólu, choroby czy samotności, których doświadczają, na sposób Boży, czyli włączając je w cierpienia Chrystusa.
„Takie przeżywanie cierpienia przyczynia się bowiem do naszego własnego wzrostu duchowego i naszych bliskich. Od niego zależy również nie tylko to nasze życie, ale także życie przyszłe” – podkreślił arcybiskup.
Kaplica w DPS w Śremie obchodziła pod koniec minionego roku 150. rocznicę swojego powstania. Wówczas też arcybiskup nadał jej swoim dekretem wezwanie NMP Wspomożycielki Wiernych.
„Nasza kaplica znajdowała się już w wybudowanym w Śremie w 1862 r. lazarecie, który miał rangę szpitala garnizonowego, a w którego budynkach mieści się obecnie Dom Pomocy Społecznej. Nie zachowały się jednak żadne dokumenty potwierdzające, aby miała ona jakiekolwiek wezwanie” – wyjaśnia KAI ks. Radosław Nowak, kapelan śremskiego DPS, dodając zarazem, że jest to pierwszy w Polsce Dom Pomocy Społecznej posiadający relikwie I stopnia bł. Jana Pawła II.
Cząstkę krwi papieża mieszkańcy DPS w Śremie otrzymali od kard. Stanisława Dziwisza. Relikwie te zostały uroczyście wprowadzone do kaplicy w październiku ub. r., w liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II.
W Domu Pomocy Społecznej, funkcjonującym w Śremie od 20 lat w budynkach po byłym szpitalu, przebywa obecnie na stałe 86 mieszkańców, a zatrudnionych jest ponad 60 pracowników.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.