Abp Gądecki: każdy ewangelizator ma potrzebę oddychania płucami modlitwy
14 grudnia 2013 | 19:26 | bt Ⓒ Ⓟ
„Każdy ewangelizator ma potrzebę oddychania płucami modlitwy” – podkreślił dziś abp Stanisław Gądecki podczas uroczystego wręczenia misji kanonicznej prawie 140 świeckim katechistom z archidiecezji poznańskiej. Są to absolwenci Szkoły Katechistów, która poprzez formację duchową, intelektualną, pastoralną i pedagogiczno-dydaktyczną przygotowuje dorosłych do ewangelizacji innych dorosłych.
14-miesięczny cykl formacji czwartego rocznika katechistów świeckich liczącego 53 osoby, zakończyła Msza św. sprawowana w katedrze poznańskiej. Po Eucharystii metropolita poznański wręczył im roczną misję kanoniczną do katechizowania osób dorosłych na terenie archidiecezji. Wręczył także przedłużenie tej misji dotychczasowym 84 katechistom.
W homilii abp Gądecki przypomniał katechistom, że wszyscy jesteśmy wezwani, aby wzrastać jako ewangelizatorzy, a jednocześnie wszyscy powinniśmy starać się o lepszą formację, o pogłębienie naszej miłości i jaśniejsze świadectwo Ewangelii.
„Trzeba zawsze dbać o wewnętrzną przestrzeń nadającą sens chrześcijańskiemu zaangażowaniu i chrześcijańskiej aktywności. Bez dłuższej adoracji, bez modlitewnego spotkania się ze Słowem Bożym czujemy się osłabieni i nasz zapał gaśnie. Dlatego każdy ewangelizator ma potrzebę oddychania płucami modlitwy” – tłumaczył kaznodzieja.
Abp Gądecki mówił także o tym, że w każdej sytuacji życia trzeba być misjonarzem Chrystusa podkreślając, że tak naprawdę inicjatywa głoszenia słowa Bożego nie pochodzi od nas, ale od Boga.
„Tylko wtedy, kiedy włączamy się w tę Bożą inicjatywę, możemy stać się ewangelizatorami” – stwierdził wiceprzewodniczący KEP dodając, że „jeśli ktoś rzeczywiście doświadczył miłości Boga, który go zbawia, nie potrzebuje wiele czasu, żeby Go głosić”.
„Każdy chrześcijanin jest misjonarzem w takiej mierze, w jakiej spotkał się z miłością Boga w Chrystusie. Miłość do ludzi stanowi natomiast duchową siłę ożywiającą i ułatwiającą spotkanie z Bogiem, a zamykanie oczu na bliźniego czyni człowieka również ślepym na Boga” – wyjaśniał metropolita poznański.
Jednym z nowych katechistów jest Mikołaj Rogasik z parafii pw. św. Małgorzaty w Gostyniu, który do tej pory w swojej parafii prowadził spotkania z młodzieżą. „Czas spędzony w Szkole Katechistów ugruntował i uporządkował moją wiedzę. Wzbogacił mnie też w nowe informacje i mam nadzieję, że będę mógł pomagać innym w drodze do Boga” – przyznał KAI Rogasik dodając, że czuje się teraz przygotowany do prowadzenia spotkań z osobami dorosłymi.
Jak natomiast podkreślił w rozmowie z KAI dyrektor Szkoły Katechistów, ks. prof. Jacek Hadryś, coroczne odnowienie misji do katechizowania dorosłych wymaga uczestnictwa w formacji stałej organizowanej w ciągu roku przez Szkołę Katechistów oraz posiadania aprobaty proboszcza.
Zadaniem, powstałej w 2010 r. w archidiecezji poznańskiej, Szkoły Katechistów, której zajęcia odbywają się w budynkach Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu, jest przygotowanie osób świeckich do prowadzenia katechezy dorosłych w parafiach.
Podczas 14-miesięcznej formacji, na którą składają się m.in. wykłady i praktyki w parafiach, absolwenci Szkoły przygotowują się przede wszystkim do prowadzenia katechez dla rodziców i chrzestnych dzieci przyjmujących chrzest, rodziców dzieci pierwszokomunijnych czy kandydatów do bierzmowania czy prowadzą grupy młodzieży przygotowującej się do bierzmowania. Kolejnym stojącym przed nimi zadaniem jest systematyczna katecheza przeznaczona dla osób pragnących pogłębić swoją wiarę.
Szkoła Katechistów odwołuje się bowiem do różnych form katechezy dorosłych, tak do katechezy systematycznej, jak i sakramentalnej oraz okazjonalnej, do katechezy ewangelizacyjnej, do ewangelizacji przez wspólnotę, przez kulturę, do katechezy w ruchach religijnych i w stowarzyszeniach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.