Abp Gądecki: losy ewangelizacji łączą się ze świadectwem jedności
25 stycznia 2014 | 22:33 | bt Ⓒ Ⓟ
„Losy ewangelizacji łączą się ze świadectwem jedności dawanym przez Kościół” – mówił abp Stanisław Gądecki 25 stycznia wieczorem podczas nabożeństwa kończącego centralne poznańskie obchody 47. Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Ten czas wspólnej modlitwy chrześcijanie na całym świecie przeżywali w dniach 18-25 stycznia pod hasłem „Czyż Chrystus jest podzielony?”.
Nabożeństwo ekumeniczne, podczas którego kaznodzieją był metropolita poznański, sprawowano w zborze ewangelicko-augsburskim Łaski Bożej w Poznaniu. Oprócz duchownych i wiernych sześciu Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Poznańskiej Grupie Ekumenicznej, wzięli w nim również udział bp Marcin Hintz – zwierzchnik diecezji pomorsko-wielkopolskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ks. superintendent Sławomir Rodaszyński – zwierzchnik okręgu (diecezji) zachodniej Kościoła ewangelicko-metodystycznego i prezbiter Stanisław Cieślar – zwierzchnik okręgu (diecezji) zachodnio-wielkopolskiego Kościoła zielonoświątkowego.
„Głoszenie Dobrej Nowiny pomniejszyłoby się bardzo, gdyby głosiciele Ewangelii byli między sobą podzieleni. Czyż nie jest to jedno z nieszczęść współczesnej cywilizacji ewangelizacyjnej? – zauważył w swojej homilii abp Gądecki nawiązując do hasła tego dnia modlitw ekumenicznych: „Razem głosimy Ewangelię”.
„Skoro jesteśmy głosicielami Ewangelii, to powinniśmy występować nie jako ludzie skłóceni, ale ludzie mocni w wierze, którzy pomimo tu i ówdzie powstających nieporozumień, umieją spotykać się razem celem wspólnego głoszenia Ewangelii. Losy ewangelizacji łączą się ze świadectwem jedności dawanym przez Kościół” – mówił wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Kaznodzieja przyznał jednocześnie, że jeśli głoszona Ewangelia będzie rozdarta sporami doktrynalnymi czy wzajemnym potępianiem się przez chrześcijan różnych wyznań, to osoby, do których kierowane jest nasze przepowiadanie, mogą ulec dezorientacji, a nawet zgorszeniu. Jednak, pomimo dzielących nas różnic, podstawowe przesłanie Dobrej Nowiny jest tym, co nas łączy.
„Głoszenie Ewangelii musi zawsze zawierać jasne stwierdzenie: W Jezusie Chrystusie, Synu Bożym, który stał się człowiekiem, umarł i zmartwychwstał, ofiarowane jest każdemu człowiekowi zbawienie jako dar łaski i miłosierdzia Bożego” – zaznaczył abp Gądecki.
Metropolita poznański przypomniał również, że nakaz misyjny Chrystusa dotyczy wszystkich chrześcijan, którzy powołani są najpierw do dawania świadectwa życia, które jest milczące, ale też mocne i skuteczne.
„Ale to nie wystarczy, ponieważ najpiękniejsze świadectwo przestanie kiedyś oddziaływać bez objaśnienia, podbudowania go i rozwinięcia przez jasne i niedwuznaczne zapowiadanie Pana Jezusa. Dobra Nowina obwieszczona przez świadectwo życia musi być wcześniej czy później obwieszczona także słowem życia” – przekonywał kaznodzieja.
Organizatorem obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w stolicy Wielkopolski jest powstała w 2002 r. Poznańska Grupa Ekumeniczna skupiająca duchownych sześciu Kościołów chrześcijańskich działających na terenie miasta. Zakończą się one jednak dopiero 30 stycznia modlitwą kanonami z Taizé, która odbędzie się w poznańskim kościele pw. św. Wojciecha.
Natomiast w łączności z obchodzonym w styczniu Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan, 13 lutego o godz. 19.00 w kościele pw. św. Wojciecha w Poznaniu odprawione zostaną nieszpory prawosławne ku czci świętych Cyryla i Metodego, Patronów Europy, podczas których kazanie wygłosi metropolita poznański.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.