Abp Gądecki: miłość rozwija się w rodzinie
07 czerwca 2013 | 22:16 | ms Ⓒ Ⓟ
Tłumy mieszkańców Poznania przeszły ulicami miasta w procesji Eucharystycznej ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. – Podstawowym środowiskiem, gdzie rozwija się cywilizacja miłości jest rodzina – mówił do nich abp Stanisław Gądecki.
Metropolita poznański przewodniczył Mszy św. w kościele Serca Jezusowego na poznańskich Jeżycach, a następnie poprowadził procesję Eucharystyczną na plac Adama Mickiewicza, gdzie przed II wojną światową stał pomnik poświęcony Najświętszemu Sercu Jezusa.
– Ukazując nam swoje Serce, Jezus przypomina przede wszystkim, że właśnie tam, we wnętrzu człowieka rozstrzyga się los każdego, wybór między śmiercią a życiem w wymiarze ostatecznym – mówił abp Gądecki. Metropolita poznański przypomniał, że Serce Jezusa uczy człowieka, że prawdziwa miłość jest ukrzyżowana i że nie ma żadnego dobra bez ofiary, trudu, wyrzeczenia i samozaparcia.
Szczególną uwagę poświęcił abp Gądecki konieczności budowania rodzin silnych Bogiem. Metropolita poznański przytoczył w homilii przykład mordu dokonanego przez córkę na rodzicach, zwrócił także uwagę na odwróconą hierarchię wartości w świecie, gdzie biznes narkotykowy znajduje się na drugim miejscu po ropie naftowej, a 525 mld dolarów wydawanych jest corocznie na alkohol.
– Serce Boże daje moc i łaskę, aby rodziny stały się Kościołem domowym, szkołą ofiarnej miłości, wiary i szacunku dla życia. Miłość musi kosztować, bo jest oddawaniem życia dla tych, których kochamy – przekonywał abp Gądecki. Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski prosił także wiernych o modlitwę w intencji kapłanów, by byli wiarygodnymi świadkami miłości Chrystusa, by mieli serce wielkie i otwarte.
Na zakończenie procesji na placu A. Mickiewicza, przed pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 r., odprawiono nabożeństwo wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Społeczny komitet odbudowy pomnika Serca Jezusa – wotum wdzięczności za odzyskanie przez Polskę niepodległości, przeprowadził kwestę na rzecz odbudowy monumentu. Ofiarodawcy otrzymali wykonaną w brązie miniaturkę figury Chrystusa, która stała w centrum pomnika zniszczonego w 1939 r. przez niemieckich okupantów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.