Abp Gądecki: miłość wyraża istotę Kościoła
02 kwietnia 2010 | 09:08 | ms Ⓒ Ⓟ
O miłości, która wyraża istotę Kościoła, mówił podczas Mszy św. w Wielki Czwartek abp Stanisław Gądecki. – Chrystus chciał pozostać z nami w Eucharystii, wpisując w swoją ofiarną i braterską obecność obietnicę ludzkości odnowionej Jego miłością – podkreślił w homilii metropolita poznański.
Mszę św. Wieczerzy Pańskiej w poznańskiej katedrze celebrował Prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego, pochodzący z archidiecezji poznańskiej kard. Zenon Grocholewski, który podczas liturgii dokonał obrzędu umycia nóg dwunastu mężczyznom.
Umywanie nóg przez Chrystusa ma sens duchowy, symboliczny, oznaczający głębokie, pełne oczyszczenie – tłumaczył sens obrzędu wiceprzewodniczący Episkopatu Polski. – To chrzest, który daje nam udział z Chrystusem, zanurzając nas w Jego śmierci i zmartwychwstaniu – mówił abp Gądecki.
Metropolita poznański zwrócił szczególną uwagę na słowa mówiące o miłości „do końca”. – Jeśli nie zauważamy owego „do końca”, wtedy obmycie nóg uważamy za zwykły gest pokory, tymczasem jest to najwyższy akt miłości – przekonywał abp Gądecki. Metropolita poznański zauważył, że umywanie nóg to swego rodzaju caritas, miłość w pięknym i czystym wydaniu.
– Caritas nie jest dla Kościoła rodzajem opieki społecznej, którą można by powierzyć komuś innemu, ona należy do jego natury, istoty – mówił wiceprzewodniczący Episkopatu Polski.
Metropolita poznański zauważył, że w świecie sprzeczności globalizacji powinna rozbłysnąć chrześcijańska nadzieja, płynąca z sakramentu Eucharystii. Dzięki niej – przekonywał abp Gądecki – możemy rozwiązać wiele problemów, które zaciemniają horyzont naszych czasów, potrzebę pracy na rzecz pokoju, troskę o budowanie w stosunkach międzynarodowych fundamentów sprawiedliwości i solidarności i obronę życia ludzkiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.