Abp Gądecki: młodzież rozpoczyna kolejny etap międzykontynentalnej pielgrzymki
14 kwietnia 2014 | 20:44 | ms, rl Ⓒ Ⓟ
Rozpoczął się kolejny etap międzykontynentalnej pielgrzymki młodzieży, której celem w 2016 roku będzie Kraków. W bieżącym roku rozważamy słowa „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” – mówił do młodych zgromadzonych w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki. Dziś, od archidiecezji poznańskiej, rozpoczęła się peregrynacja znaków Światowych Dni Młodzieży po Polsce. Są to krzyż i ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani”.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zainaugurował peregrynację krzyża Światowych Dni Młodzieży i ikony Matki Bożej po polskiej ziemi. – Uczestniczymy w wydarzeniu historycznym, do najstarszej katedry na ziemiach polskich dotarł krzyż Światowych Dni Młodzieży i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, tj. Ocalenie Ludu Rzymskiego – podkreślił abp Gądecki.
Metropolita poznański w homilii rozważał temat błogosławieństwa „ubogich w duchu”. „Zwraca ono najpierw uwagę na powszechne pragnienie szczęścia obecne w każdym człowieku. Gdy więc słyszymy słowa: błogosławieni ubodzy w duchu, odnajdujemy w nich Jezusową odpowiedź na pytanie o szczęście chrześcijanina” – mówił abp Gądecki.
Metropolita poznański zauważył, że Ojcowie Kościoła i święci zgodnie uważają za ubogich w duchu ludzi, którzy nie obciążają sobie głowy pragnieniem bogactwa ani nie przywiązują się do tego, co przemijające i nietrwałe, i są wolni od tego, co zbyteczne. „Ich umiłowanie rzeczy wiecznych sprawia, że stają się wolni od rzeczy ziemskich, zachowują się wobec nich jak obcy” – podkreślił przewodniczący Episkopatu Polski.
Stąd, jak zauważył abp Gądecki, „ubóstwo duchowe prowadzi do tego, by nie pragnąć niczego poza Bogiem samym”. „Jeśli chcesz osiągnąć tego ducha, to radzę ci, abyś w stosunku do siebie był oszczędny a wspaniałomyślny wobec drugich; unikaj zbytnich wydatków na luksus, na wygodę, próżność, zachcianki, nie stwarzaj sobie potrzeb” – przypomniał słowa św. Josemarii Escrivy de Balaguer metropolita poznański.
Nawiązując do papieskiego orędzia do młodych abp Gądecki zachęcał uczestników liturgii, by mieli serce wolne od przywiązań do rzeczy, umieli zdystansować się od żądzy posiadania i od pieniądza traktowanego bałwochwalczo, a nawet często marnowanego. Metropolita poznański prosił też młodych, by byli wrażliwi na potrzeby duchowe i materialne ubogich.
Wspominając pielgrzymkę krzyża ŚDM po świecie, abp Gądecki wyraził radość, że krzyż przybył do Polski. „Wczoraj, na Placu św. Piotra w Rzymie, delegacja polskiej młodzieży przejęła ten krzyż z rąk młodzieży brazylijskiej, aby przywieźć go do Polski. Od dziś, czyli w dokładną rocznicę Chrztu Polski, dnia 14 kwietnia, rozpoczyna on swoje pielgrzymowanie po Polsce, począwszy od najstarszej polskiej diecezji, powstałej w zaledwie dwa lata po Chrzcie Polski” – mówił abp Gądecki.
Metropolita poznański zapowiedział, że krzyż odwiedzi liczne parafie, klasztory, seminaria, szpitale, areszty, zakłady karne, szkoły, ośrodki duszpasterstwa młodzieży, domy dziecka i hospicja. „Pomoże nam dotknąć tajemnicy Jezusa i otworzyć nasze serca, abyśmy stawali się odważnymi głosicielami Ewangelii” – zaznaczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Liturgia Mszy św. rozpoczęła się pokropieniem wodą święconą na pamiątkę Chrztu Polski i wspomnienie przyjęcia sakramentu chrztu św. przez wiernych. Abp Gądecki przekazał też władzom województwa wielkopolskiego, miasta Poznań oraz powiatu poznańskiego, przedstawicielom nauki i szkół, stowarzyszeń kościelnych, Caritasu, duszpasterstwa akademickiego i duszpasterstwa młodzieży, iskry Bożego Miłosierdzia z sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach.
Po Mszy św. w katedrze poznańskiej miało miejsce wykonanie oratorium Jana Sebastiana Bacha „Pasja wg św. Jana”. Koncert w wykonaniu solistów, orkiestry, zespołu wokalnego i chóru Akademii Muzycznej w Poznaniu poprowadził prof. Marcin Sompoliński.
Krzyż ŚDM został przekazany polskiej młodzieży przez papieża Franciszka w Niedzielę Palmową 13 kwietnia. Do Polski dotarł specjalnym samochodem przez Austrię i Niemcy w godzinach przedpołudniowych 14 kwietnia. Jego peregrynacja po polskich diecezjach i krajach sąsiednich potrwa do 2016 r.
Peregrynacja znaków ŚDM po Polsce rozpoczęła się d archidiecezji poznańskiej. Od 4 maja peregrynować będą po diecezji kaliskiej. Następna będzie diecezja włocławska. Znaki zawitają także na Lednicę, do diecezji warszawsko-praskiej i siedleckiej.
Od 29 czerwca do 13 grudnia krzyż i ikona wędrować będą po diecezjach krajów naszych sąsiadów: Białorusi, Litwie, Łotwie, Rosji, Ukrainie, Mołdawii, Rumunii, Węgrzech, Słowacji i Czechach.
Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani” powrócą do Polski 14 grudnia i peregrynować będą po kolejnych diecezjach począwszy od opolskiej. Znaki gościć będą w czasie IV Krajowego Kongresu Misyjnego w Warszawie, który zaplanowano na 12-14 czerwca 2015 roku, jak również w czasie diecezjalnej pielgrzymki grekokatolików we wrześniu 2015 roku.
Ostatnimi diecezjami na trasie peregrynacji będą: tarnowska oraz grecko-katolicka diecezja przemysko- warszawska. Krzyż i ikona trafią do Krakowa 20 maja 2016 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.