Abp Gądecki: najważniejszym zadaniem diakonów i kapłanów jest głoszenie Chrystusa
17 maja 2012 | 23:20 | bt Ⓒ Ⓟ
Na głoszenie Chrystusa jako najważniejsze zadanie zarówno diakonów, jak i kapłanów wskazał abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył 17 maja w Poznaniu uroczystej Mszy św., podczas której udzielił święceń diakonatu i prezbiteratu braciom z franciszkańskiej Prowincji św. Franciszka z Asyżu.
Eucharystia sprawowana była w kościele pw. św. Franciszka Serafickiego na pl. Bernardyńskim w Poznaniu. Arcybiskup udzielił podczas niej święceń prezbiteratu pięciu diakonom oraz święceń diakonatu dwóm braciom z franciszkańskiego Zakonu Braci Mniejszych.
W homilii wygłoszonej do nowo wyświęconych metropolita poznański podkreślił, że najważniejszym zadaniem zarówno diakonów, jak i kapłanów jest „głoszenie, że Jezus jest Mesjaszem”. „To samo czynili św. Piotr i św. Paweł i wszyscy, którzy idą ich śladami” – zaznaczył kaznodzieja.
Jednocześnie zauważył, iż „mimo, że kapłaństwo Chrystusa jest wieczne, to życie kapłanów jest ograniczone”. Dlatego właśnie „Chrystus podtrzymuje w naszych sercach i wokół nas przez łaskę Ducha Świętego troskę o wzbudzenie wśród wiernych nowych powołań kapłańskich”.
„Ufna i wytrwała modlitwa, radosne umiłowanie własnego powołania i ofiarna praca kierownictwa duchowego pozwalają rozeznać charyzmat powołania i wspierać tych, którzy są wezwani przez Pana” – mówił abp Gądecki do nowo wyświęconych.
Zwrócił także uwagę uczestniczącym w Eucharystii klerykom, aby byli świadomi wielkiej odpowiedzialności, którą podejmują idąc drogą prowadzącą do kapłaństwa. „Sprawdzajcie sumiennie wasze zamiary oraz motywacje i poświęćcie się z całą mocą waszej formacji” – prosił arcybiskup.
Franciszkańska Prowincja św. Franciszka z Asyżu została erygowana została 19 marca 1991 r. Obejmuje ona Wielkopolskę, Kujawy, Pomorze i Warmię i posiada 19 klasztorów, w tym także po jednym na terenie Austrii i Włoch. Natomiast jej najważniejszymi sanktuariami są: sanktuaria pasyjne w Wejherowie i Pakości, maryjne w Wejherowie i Osiecznej oraz św. Antoniego w Brodnicy.
Zakonnicy, których prowincja liczy ok. 200, pracują w 12 krajach, m.in. w Austrii, Boliwii, Izraelu, Kazachstanie, Libii i Rosji. Wyższe Seminarium Duchowne prowincji, będące od 1998 r. w strukturach Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, znajduje się we Wronkach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.