Abp Gądecki: nawet podczas wojny chrześcijanina obowiązuje przykazanie miłości nieprzyjaciół
28 września 2024 | 06:00 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
„Nawet podczas wojny chrześcijanina obowiązuje przykazanie miłości nieprzyjaciół i nie ulega ono zawieszeniu. Moralność jest jedna – ta sama podczas wojny i w czasie pokoju, ta sama w życiu prywatnym i w działalności politycznej, choć wojna często stawia ludzi wobec dylematów, jakie w czasach pokoju zdarzają się rzadko lub prawie wcale” – mówił abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu Mszy św. w 85. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
W homilii abp Gądecki przypomniał, że dnia 27 września 1939 r. – w obleganej przez Niemców Warszawie – powstała Służba Zwycięstwu Polski, tajna organizacja niepodległościowa dająca początek Polskiemu Państwu Podziemnemu, które stało się fenomenem w światowej skali.
Zwrócił uwagę, że „w następstwie klęski militarnej we wrześniu 1939 r. terytorium Polski znalazło się pod okupacją Rzeszy Niemieckiej i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich”.
„Państwo polskie ani przez moment nie przestało istnieć jako podmiot relacji międzynarodowych. Zachowana została bowiem ciągłość funkcjonowania najwyższych władz państwowych” – podkreślił arcybiskup.
Metropolita poznański zwrócił uwagę, że na uchodźstwie – najpierw we Francji, a potem w Wielkiej Brytanii – działały władze naczelne Rzeczypospolitej i Wojsko Polskie. Na terenie okupowanego kraju powstały struktury państwowe podległe władzom RP na uchodźstwie.
Zaznaczył, że najważniejszymi elementami tego państwa były: Delegatura Rządu RP i Krajowa Rada Ministrów, Rada Jedności Narodowej oraz Siły Zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego, czyli organizacja Związek Walki Zbrojnej – Armia Krajowa, stanowiąca część Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Akrobacje górskiego rowerzysty za ołtarzem. Proboszcz chciał podkreślić treść kazania [WIDEO]
Abp Gądecki zauważył, że AK obejmowała swoim zasięgiem całe terytorium państwa polskiego. „Na początku 1944 r. liczyła ona ok. 380 tys. zaprzysiężonych członków i była największą armią podziemną w naszej historii. Celem ZWZ-AK było tworzenie ośrodków czynnego oporu oraz współdziałanie w odbudowie państwa na drodze walki zbrojnej” – podkreślił.
Przekonywał, że wojna nigdy nie jest rzeczą dobrą, a Kościół zdecydowanie potępia działania zbrojne. „Kościół zdecydowane odrzuca i ostro potępia wojnę totalną i uznaje za zbrodnię wszelkie działania wojenne, które dążą do zniszczenia całych miast lub większych terytoriów wraz z ich mieszkańcami” – stwierdził ks. arcybiskup.
Wskazał, że tak długo jednak jak będzie istniało niebezpieczeństwo wojny, a równocześnie „brakować będzie międzynarodowej władzy posiadającej niezbędne kompetencje i wyposażonej w odpowiednią siłę, rządom nie można odmawiać prawa do koniecznej obrony, byle wyczerpały wpierw wszystkie środki pokojowych rokowań”.
Metropolita poznański przypomniał słowa o. Jacka Salija OP, że „nawet w sytuacji, w jakiej znalazła się Polska, jej obrońcy winni byli robić wszystko, co tylko mogą, by nie zagubić w sobie moralnej wrażliwości. Ważne jest, by uświadomić sobie cel naszego działania. Tym celem nie może być pozbawienie kogoś życia, ale zawsze obrona niesprawiedliwie napadniętych w adekwatny do zagrożenia sposób”.
Po Mszy św. odbył się Apel Pamięci pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.
Polskie Państwo Podziemne funkcjonowało od 27 września 1939 do 1 lipca 1945 r.
W nocy z 26 na 27 września 1939 w Warszawie powstała Służba Zwycięstwu Polski – konspiracyjna organizacja wojskowa, mająca toczyć walkę przeciw okupantom po kapitulacji stolicy 29 września 1939 r. W listopadzie 1939 r. w organizacji wyodrębniono pion wojskowy nazwany Związkiem Walki Zbrojnej, ostatecznie w lutym 1942 r. przekształcony w Armię Krajową pod dowództwem gen. Stefana Roweckiego, oraz pion cywilny Polskiego Państwa Podziemnego. Armia Krajowa pod koniec 1942 r. liczyła ok. 200 tys. żołnierzy, a cywilne struktury objęły całe terytorium II Rzeczpospolitej.
Powołano do istnienia – obok Armii Krajowej – największej armii podziemnej Starego Kontynentu – organy władzy prawodawczej i wykonawczej, polskie podziemne sądownictwo, szkolnictwo, zakłady wydawnicze oraz zinstytucjonalizowaną pomoc potrzebującym. W końcu marca 1945 r. NKWD podstępnie aresztowało przywódców Polskiego Państwa Podziemnego i w połowie czerwca 1945 r. w Moskwie odbył się ich pokazowy proces, którego celem było skompromitowanie kierownictwa Polski Podziemnej, a w konsekwencji wszystkich Polaków sprzeciwiających się dominacji sowieckiej.
Jednocześnie na konferencji w Jałcie, przedstawiciele zwycięskich mocarstw zgodzili się na całkowite podporządkowanie Polski Związkowi Sowieckiemu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.