Abp Gądecki: nawrócenie to zgodność życia religijnego z duchem Ewangelii
14 lutego 2013 | 06:00 | bt Ⓒ Ⓟ
Na potrzebę nawrócenia, do którego jesteśmy wezwani w Wielkim Poście, czyli uczynienia naszego życia religijnego zgodnym z duchem Ewangelii, wskazał abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył w bazylice archikatedralnej w Środę Popielcową wieczorem Mszy św. połączonej z obrzędem posypania głów popiołem. Eucharystia ta sprawowana była w intencji śp. kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski.
Rozpoczynając Mszę św. abp Stanisław Gądecki przypomniał, że Wielki Post zwraca uwagę najpierw na naszą znikomość i krótkość naszej egzystencji, bowiem słowa „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”, wskazują na to, że człowiek wraca do tej samej materii, z której był stworzony. Metropolita poznański podkreślił również, że Wielki Post jest wezwaniem do podstawowej sprawy życia duchowego, czyli do nawrócenia, które ma prowadzić do tego, aby zewnętrzne życie religijne zgadzało się z tym, co jest z ducha Ewangelii, co jest wewnątrz samego człowieka.
W homilii wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał postać śp. kard. Józefa Glempa zauważając, że ksiądz prymas był „zatroskany o losy Kościoła w naszej ojczyźnie oraz świecie i dostrzegał zagrożenia stojące przed Kościołem, lecz z drugiej strony także otwierające się przed nim szanse”. „Ci, którzy go bliżej znali przyznają, że był bezpośredni i prawdziwie pokorny, nie szukał ani poklasku, ani własnej chwały, bez reszty oddany Kościołowi” – zaznaczył abp Gądecki.
Metropolita poznański przyznał też, że jego archidiecezja przyjęła wiadomość o śmierci prymasa Glempa z wielkim smutkiem. „Odszedł od nas, po Edmundzie Dalborze, Auguście Hlondzie i Stefanie Wyszyńskim, jeden z czwórki wielkich prymasów XX w., których życie i działalność była ściśle związana ze sprawą polskiej niepodległości. Odszedł ktoś, kto dobrze wiedział, co znaczy być strażnikiem sumienia polskiego narodu. Pozostanie w naszych wspomnieniach jako człowiek wielki, wielki przez swoje zmagania o prawo do publicznego miejsca dla Kościoła katolickiego w Polsce, wielki poprzez swoje starania, aby nasza ojczyzna mogła dalej budować swoją przyszłość na fundamentach chrześcijańskich” – wyznał abp Gądecki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.