Abp Gądecki: niektóre działania nie sprzyjają ochronie życia poczętego
31 maja 2018 | 13:58 | ms | Poznań Ⓒ Ⓟ
Wynik referendum w Irlandii winien skłonić Polaków do jeszcze intensywniejszej obrony życia, aby ta sytuacja nie powtórzyła się w naszej Ojczyźnie, by życie było bardziej chronione, wspomagane i promowane – uważa abp Stanisław Gądecki. Zdaniem przewodniczącego Episkopatu niektóre działania – jak opinia Biura Analiz Sejmowych czy inicjatywy władz miasta Poznania – nie sprzyjają ochronie dziecka poczętego.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wygłosił kazanie na zakończenie procesji Bożego Ciała w Poznaniu o Duchu Świętym, który jednoczy. Zauważył, że wśród ludzi jedność jest ustawicznie zagrożona przez grzech.
„Oczywistym dowodem trudności w osiągnięciu jedności między ludźmi są wyniki ostatniego referendum w Irlandii, w którym Irlandczycy – większością głosów – opowiedzieli się za zniesieniem konstytucyjnej ochrony życia nienarodzonych. A chociaż zło nie staje się dobrem tylko dlatego, że popiera je większość obywateli, to wynik referendum dowodzi, że w Irlandii – w dyskursie politycznym – zdobywa przewagę efekt kultury skrajnego indywidualizmu, czyli egoizm, w którym nie liczy się drugi człowiek, liczy się tylko własna pomyślność, własny dobrobyt, kosztem praw innych ludzi” – zauważył abp Gądecki.
Metropolita poznański stwierdził, że „nie sprzyja tej ochronie dziecka poczętego w Polsce opinia Biura Analiz Sejmowych do projektu «Zatrzymaj aborcję»”, bo „sejmowi prawnicy wyliczają, że państwu nie opłaca się leczyć i utrzymywać chore dzieci, bo wprowadzenie ustawy w życie spowodowałoby zwiększenie nakładów finansowych na osoby niepełnosprawne i chore”.
„Jest to retoryka żywcem wyjęta z haniebnej nazistowskiej akcji T-4, gdzie przeliczano koszty utrzymania jednego niepełnosprawnego i w ten sposób udowadniano konieczność fizycznej likwidacji osób ułomnych. Nie mówiąc już o tym, że w analizie Biura Analiz pominięto istotny artykuł 38 Konstytucji RP, który brzmi: «Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia» oraz artykuł 2 Ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka z 2000 r., który stanowi, że «dzieckiem jest każda istota ludzka od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności»” – mówił abp Gądecki.
Metropolita poznański odniósł się także do działań podejmowanych i finansowanych przez władze miasta Poznania, czyli inicjatywy prezydenta Jacka Jaśkowiaka „Ginekolog 24 godziny”, finansowania zabiegów „In vitro” czy warsztatów w miejskiej galerii Arsenał.
„Zabijanie dzieci poczętych – poza trzema wyjątkami – jest w Polsce zakazane. Tymczasem w Poznaniu słyszymy dziwne zapowiedzi: «Ginekolog 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i bez klauzuli sumienia». Projektodawca oświadcza, że w tym przypadku kwestie światopoglądowe powinny zejść na drugi plan” – mówił abp Gądecki.
Zdaniem metropolity poznańskiego problem jest jednak w tym, „że zabijanie dzieci w łonie matki nie jest kwestią światopoglądową, aborcja odnosi się do konkretnego człowieka. Przerwanie ciąży kończy się śmiercią konkretnego organizmu. Żeby temu zaprzeczyć, trzeba by najpierw odmówić człowieczeństwa dziecku znajdującemu się w łonie matki”.
Abp Gądecki przytoczył także organizowane w poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał tzw. „Warsztaty z rewolucji”, które „w praktyce okazały się być warsztatami z aborcji”. „W ramach warsztatów przedstawiano prezentacje oraz wyświetlano filmy promujące zabijanie nienarodzonych. Zaproszeni przez władze miasta lewicowi aktywiści z Hiszpanii, zaprezentowali m.in. narzędzia medyczne i domowe sposoby przeprowadzania aborcji” – zauważył abp Gądecki.
„Chrześcijanin nie może nigdy zamknąć się w sobie, odizolować się duchowo od wspólnoty, lecz musi żyć w nieustannym kontakcie z innymi, z mocnym poczuciem braterskich więzi, przepełniony radością płynącą z jednakowej godności oraz świadomy wspólnej odpowiedzialności za to, by wielki skarb otrzymany w dziedzictwie wydał swoje owoce” – podkreślił podczas kazania abp Gądecki.
Zdaniem przewodniczącego Episkopatu aby autentycznie budować jedność – na miarę natchnień Ducha Świętego – trzeba wystrzegać się dążenia do różnorodności bez jedności i dążenia do jedności bez różnorodności. „Jedność pochodząca od Ducha Świętego nie jest ujednoliceniem. Duch tworzy najpierw różnorodność, bo w każdym czasie sprawia rozkwit nowych i różnych charyzmatów. Następnie ten sam Duch sprawia jedność, bo łączy, zbiera, bo na nowo tworzy harmonię” – zauważył abp Gądecki.
Poznańska procesja eucharystyczna przeszła z sanktuarium Bożego Ciała do katedry. Wzięły w niej udział m.in. bamberki, czyli potomkowie osadników niemieckich z XVIII wieku przybyłych do Poznania z okolic Bambergu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.